Licznik odwiedzin

2685511
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Łącznie wizyt
7077
6152
64385
2561675
131582
210107
2685511

Your IP: 46.119.119.204
thEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:45:53 +0100vEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:45:53 +0100 CET4512Europe/Warsaw: %2013-%01-%16 %10:%47%05

Pogoda

Przycinanie róż

Róże to jedne z najpiękniejszych kwitnących krzewów, które spotyka się w ogrodach w wielu rejonach świata. Pochodzą z Azji, Europy, Bliskiego Wschodu, jednakże licznie występują na prawie całym terenie półkuli północnej. Nie znajdziemy ich jedynie na dalekiej północy czy na piaskach wielkich pustyń. Jak podaje Wikipedia jednym z najważniejszych stanowisk róż w Europie, gdzie rośnie aż 11 gatunków dzikich róż, jest rezerwat „Góry pieprzowe” koło Sandomierza. Nie jest dokładnie znana ilość odmian tych pięknych krzewów, ale na pewno jest ich ponad 4000. Można jednak je podzielić na kilka grup, w zależności od tego w jakim kształcie rosną i jakie mają kwiaty.

Przycinanie r 1.JPG - 399.46 KB

Podział ten wygląda następująco:

-         róże wielokwiatowe (rabatowe),

-         róże pnące,

-         róże pienne,

-         róże wielkokwiatowe,

-         róże okrywowe,

-         róże parkowe,

-         róże miniaturowe.

Pomimo wielości odmian można wskazać podstawowe zasady cięcia wszystkich róż.

  1. Cięcia dokonujemy bardzo ostrym narzędziem (sekatorem), najlepiej powyżej zdrowego pąka w odległości ok. 0,5 cm. Miejsce cięcia można zabezpieczyć specjalną pastą lub maścią ogrodniczą, która uchroni roślinę przed chorobami grzybowymi.
  2. Obcinamy gałązki ponad pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Pozwoli to na rozkrzewienie się rośliny, doświetlenie i dotlenienie jej wnętrza, gdyż nowe gałązki rosnąć będą w kierunku zewnętrznym.
  3. Usuwamy zmarznięte, suche lub chore pędy. Tniemy gałązki aż do miejsca, gdzie są zdrowe i środek łodyżki jest żywo zielony.
  4. Termin cięcia – najlepiej dokonać tego zabiegu, gdy nie ma już zagrożenia dużymi spadkami temperatur. Niestety nie zawsze możemy przewidzieć wiosenne (występujące nawet w maju) przymrozki. Inną wskazówką mogą być nabrzmiałe i zaczynające się otwierać pąki. To oznaka, że już najwyższy czas na cięcie.

Przycinanie r 2.JPG - 1.27 MB

Poniżej przedstawię Państwu zasady cięcia wskazanych na początku artykułu odmian.

Róże wielokwiatowe (rabatowe).

To chyba jedne z popularniejszych róż dostępnych na rynku ogrodniczym. Przycinamy je powyżej 6 lub 7 pąka. Roślina nie powinna mieć więcej niż 10 pędów wyrastających z ziemi.

Róże pnące.

Większość dostępnych na rynku odmian to tzw. climbersy, które kwitną w zasadzie nieprzerwanie przez cały sezon aż do jesieni. Są to krzewy powtarzające kwitnienie. Nie musimy ich w zasadzie w ogóle przycinać. Wiosną wskazane jest jedynie cięcie kosmetyczne. Usuwamy przemarznięte pędy. Dobrze jest również pozbyć się zbyt cienkich gałązek. Ina odmiana róż pnących to tzw. ramblersy. Wymagają one silnego cięcia, często od podstawy. Niektóre pędy dwuletnie można skrócić o ½ co pozwoli na silniejsze rozkrzewienie się rośliny. Kupując róże pnące należy zasięgnąć informacji u sprzedawcy, który powinien wskazać nam sposób cięcia.

Róże pienne.

W przypadku tych róż wszystko zależy od tego jaka odmiana została zaszczepiona na pniu. Róże te powstają w wyniku sztucznego zaszczepienia. Trzeba o tym pamiętać! Szczególnie musimy uważać jeśli szczepiona róża to odmiana pnąca. Trzeba wtedy dokładnie sprawdzić czy zaszczepiony gatunek kwitnie na pędach dwuletnich czy tegorocznych. Jeśli tego nie zrobimy to wycinając pędy możemy spowodować bardzo ubogie kwitnienie, a w skrajnych przypadkach jego brak. Jeśli natomiast na pniu zaszczepiona jest róża wielkokwiatowa to przycinamy gałązki za 3 lub 4 pąkiem.

Tnąc róże pienne musimy pamiętać o zachowaniu kształtu krzewu!

Przycinanie r 3.JPG - 1.01 MB

Róże wielkokwiatowe.

Obficie kwitną na pędach ubiegłorocznych, ale poprzez odpowiednie cięcie możemy znacznie wydłużyć okres ich kwitnienia. W tym celu część krzewu przycinamy powyżej 3 lub 4 oczka. Kwiaty na tych pędach pojawią się później, ale będą duże i okazałe. Inne pędy tniemy powyżej 7 oczka. Te pędy zakwitną wcześniej, ale najprawdopodobniej ich kwiaty będą mniejsze.

Róże okrywowe.

Te odmiany w zasadzie nie wymagają cięcia. Jednakże dobrze jest co kilka lat odmłodzić krzewy poprzez przycięcie pędów. Nie ma tu specjalnych zasad co do miejsca cięcia. Ważna jest jedynie opisana wyżej odległość od pąka. Te odmiany rzadko przemarzają, ale jeśli zauważymy na wiosnę jakieś uschnięte bądź zmarznięte czy chore pędy to należy je usunąć.

Róże parkowe.

Te odmiany na ogół skracamy o 1/3 wysokości. Postępujemy tak z różami angielskimi lub nowymi odmianami róż parkowych wyselekcjonowanymi w ostatnich latach. Jeśli chodzi o stare gatunki oraz róże burbońskie to te skracamy o 1/3 lub o 2/3. W tym drugim przypadku krzewy bardziej się zagęszczą i będą lepiej kwitnąć.

Róże miniaturowe.

W przypadku tych odmian przycinamy pędy powyżej 4 lub 5 oczka. Obcinamy również słabe i chore pędy.

Po dokonaniu zabiegu cięcia należy krzewy róż zasilić nawozem specjalnie dla nich przeznaczonym. Dobrze jest jeśli nawóz ten jest bogaty w azot, gdyż ma on bardzo pozytywny wpływ na rozrost krzewów.

Artykuł powstał na podstawie materiałów zamieszczonych w Wikipedii oraz na stronie www.poradnikogrodniczy.pl