Oczko wodne

JAK ZAŁOŻYĆ OCZKO WODNE I O NIE ZADBAĆ

Woda jest nieodłącznym elementem naszego życia. Gdyby nie ona człowiek by nie istniał. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że ciało dorosłego człowieka składa się w ok. 60% z wody. Od najdawniejszych czasów woda fascynowała człowieka. Już w starożytności była ona często ważnym elementem ozdobnych ogrodów. Woda pełniła ważną funkcję w kulturze Islamu. Znamy również piękne ogrody chińskie czy japońskie, gdzie woda dopełnia harmonię tych pięknych kompozycji. Urok wody docenili też Włosi i Francuzi, stawiając piękne fontanny i budując wielkie akweny przy pięknych pałacach. Dziś my również możemy korzystać z uroków oczek wodnych, ciesząc się bogactwem roślin czy ryb. Aby jednak nasze oczko nie było źródłem stresów i nadmiernych wydatków należy je mądrze zaplanować.

WYBÓR MIEJSCA

To chyba najważniejsza decyzja. Zarówno wybór miejsca jak i wielkość naszego oczka będą mieć w przyszłości ogromny wpływ na jego utrzymanie, rozwój, roślinność i równowagę biologiczną. Najlepiej, jeżeli oczko znajduje się na terenie gdzie nie ma drzew. U mnie w ogrodzie, z racje tego, że mieszkam na terenie zalesionym, jest mnóstwo drzew. Moje oczko wodne narażone jest więc przez cały rok na spadające igliwie, a jesienią na spadające liście (szczególnie dębowe). Jest na to jednak rada. Jesienią nad oczkiem można rozciągnąć siatkę zabezpieczającą przed opadającymi liśćmi. Czemu jest to takie ważne? Otóż liście zakwaszają wodę powodując tym samym zaburzenia równowagi biologicznej w oczku. Tylko naprawdę duże oczka (a w zasadzie stawy) mogą nie być zabezpieczane przed liśćmi.

WYBÓR MATERIAŁÓW I TECHNIKA BUDOWY

Oczko wodne może być zbudowane z różnych materiałów. Począwszy od dostępnych powszechnie form z tworzywa sztucznego poprzez wykładane folią, skończywszy na oczkach betonowanych na zbrojeniu siatkowym.

Pierwszym etapem jest wytyczenie i oznaczenie terenu, na którym ma być nasze oczko.

Forma z tworzywa sztucznego ograniczy rozmiary naszego oczka, jest za to wygodna do czyszczenia no i nie wymaga dużych nakładów pracy w trakcie zakładania oczka. Wadą formy jest jej mała głębokość, a co za tym idzie niemożność trzymania w takim oczku ryb przez okres zimowy. Na ogół takie oczka zamarzają do samego dna. Powinno mieć ono głębokość co najmniej 120 cm. Wtedy ryby razem z wodą zimą nie zamarzną. Takie formy są jednak dość drogie.

Pierwsze moje oczko było z tworzywa sztucznego ale to obecne wykonane jest ze specjalnej folii do oczek wodnych. Jest to technologia pozwalająca na budowę dosyć sporego oczka, o kształtach, które sami zaplanujemy. Należy pamiętać, żeby dół wykopany pod oczko był oczyszczony z kamieni, korzeni i innych rzeczy, które w przyszłości mogą przedziurawić folię. Gleba powinna być stabilna. Dobrze jest również wysypać zarówno spód jak i ściany wykopu drobnym piaskiem, na którym folia się odpowiednio ułoży. Folię dobrze jest rozkładać podczas ciepłego i słonecznego dnia. Wtedy łatwiej będzie się układała. Pamiętajmy też o głębokości oczka.

Przynajmniej na jego części powinna ona przekraczać 120 cm. Wtedy ryby zimą będą mogły tam spokojnie przeczekać porę mrozów. Po ułożeniu folii musimy zrobić tzw. wałek na brzegach oczka, tak, aby woda z niego nie wypływała. Ten „wał przeciwpowodziowy” można później obłożyć kamieniami, obsadzić mchem lub bluszczem, żeby nie było widać folii.

Innym materiałem na oczko jest beton. Powinien on zostać wylany na siatkę zbrojeniową. Ta z kolei nie powinna dotykać ziemi w wykopie. Najlepiej rozciągnąć ją na kołkach drewnianych lub na kamieniach bądź kawałkach cegieł czy starego betonu. Podobnie jak w przypadku folii tutaj również możemy dowolnie projektować kształt oczka i jego wielkość. Ta technologia daje nam największe możliwości, co do kształtu oczka, wykonania tzw. obszarów bagiennych czy nawet donic na przyszłe rośliny. Folia do oczek nie daje aż takich możliwości np. załamuje się w miejscach falowania terenu. Niewątpliwie oczko z betonu jest najtrwalsze. Natomiast jest najtrudniejsze do wykonania i wymaga ogromnych nakładów pracy.

RYBY I ROŚLINY

Rośliny powinny trafić do oczka wodnego zaraz po wypełnieniu go wodą, tak, aby od razu zaczęły tworzyć biologicznie żywy obszar dla ryb. Na wpuszczenie ryb trzeba trochę poczekać. Najlepiej zrobić to po ok. 4 tygodniach od momentu napuszczenia do oczka wody i posadzenia roślin.

Rośliny powinny pokrywać ponad połowę (a nawet 2/3) powierzchni naszego oczka wodnego. Natleniają one wodę, a w słoneczne dni dają schronienie rybom i młodemu narybkowi przed promieniami słońca.

W naszym oczku powinny być rośliny pływające, podwodne, rośliny wodne, których liście i kwiaty pływają po lustrze wody, rośliny strefy przybrzeżnej i bagiennej. Wykaz tych roślin można znaleźć bez problemów w internecie. Przed zakupem rośliny należy dokładnie przeczytać, jakiej wymaga ona pielęgnacji i jakiego miejsca, tak, aby dobrze dopasować ją do naszego oczka. Rośliny podwodne są bardzo ważne dla utrzymania równowagi biologicznej. Poza tym to właśnie tam ryby będą składać ikrę i się rozmnażać.

W naszym oczku powinny być rośliny pływające, podwodne, rośliny wodne, których liście i kwiaty pływają po lustrze wody, rośliny strefy przybrzeżnej i bagiennej. Wykaz tych roślin można znaleźć bez problemów w internecie. Przed zakupem rośliny należy dokładnie przeczytać, jakiej wymaga ona pielęgnacji i jakiego miejsca, tak, aby dobrze dopasować ją do naszego oczka. Rośliny podwodne są bardzo ważne dla utrzymania równowagi biologicznej. Poza tym to właśnie tam ryby będą składać ikrę i się rozmnażać. Wśród wielu roślin świata wodnego najpiękniej według mnie prezentują się grzybienie (zwane liliami wodnymi), które mogą mieć kwiaty w kolorach białym, czerwonym lub różowym. W oczku może mieszkać wiele gatunków ryb takich jak karasie, karpie koi czy orfy lub jesiotry. Poza rybami w oczku mogą żyć ślimaki, żaby, małże słodkowodne np. szczeżuja czy racicznica (oczyszczają wodę). Ryby karmimy dopóki temperatura wody nie spadnie poniżej 12 stopni. Powracamy do karmienia na wiosnę gdy temperatura wody przekroczy 10 stopni.

FILTRY I POMPY

Nasze oczko, jeżeli nie jest wielkim stawem powinno być wyposażone w pompę z filtrem, który będzie regularnie oczyszczać wodę. Najlepsza jest pompa fontannowa gdyż ta napowietrza wodę (efekt fontanny). Filtry należy co jakiś czas czyścić i wymieniać w nich elementy filtrujące. Budując oczko zaplanujmy od razu doprowadzenie do oczka prądu, który pozwoli nam na podłączenie urządzeń filtrujących.

OCZKO ZIMĄ

Dopóki nie ma mrozów i nasze oczko nie jest zamarznięte powinniśmy filtrować wodę. Pamiętajmy jednak, że przy włączonej fontannie sztucznie schładzamy wodę w oczku. Jeśli chcemy żeby w naszym oczku ryby przetrwały zimę powinno ono mieć co najmniej 120 cm głębokości. Dobrze jest również zainstalować tzw. sztuczny przerębel. Jest to styropianowe koło z otworem i rurką w środku, pod którym woda na ogół nie zamarza. Przy większych mrozach dobrze jest zaopatrzyć się w przerębel z grzałką i napowietrzaczem, który doprowadzi powietrze pod warstwę lodu.

PODSUMOWANIE

Oczko wodne jest niewątpliwą ozdobą ogrodu. Należy jednak zadbać o jego porządne wykonanie i utrzymanie wody w czystości. Wiosenne czyszczenie i wymiana części wody są koniecznym zabiegiem. Dobór roślin i ryb zależy od wielkości oczka.