Licznik odwiedzin

2950490
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Łącznie wizyt
9185
9985
19170
2843181
182533
214028
2950490

Your IP: 91.229.78.97
stEurope/WarsawMon, 21 Jan 2019 20:09:21 +0100vEurope/WarsawMon, 21 Jan 2019 20:09:21 +0100 CET0901Europe/Warsaw: %2013-%01-%16 %10:%47%05

Pogoda

Jałowiec łuskowaty Blue Carpet

Jałowiec łuskowaty Blue Carpet (Juniperus squamata Blue Carpet)

Jałowiec łuskowaty Blue Carpet (Juniperus squamata Blue Carpet) jest wolno rosnącą odmianą jałowca. Krzew ten należy do płożących. Po ok. 10 latach może osiągnąć ok. 50 cm wysokości i ponad 200 cm szerokości. Stare rośliny dochodzą do 1 metra wysokości i 4 metrów szerokości.

Jest to wyjątkowo odporna roślina. Może rosnąć na ubogich i suchych glebach. Jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Świetnie sobie radzi w miejscach wietrznych, dlatego też jałowcowi łuskowatemu Blue Carpet nie są straszne mroźne i wysuszające wiatry.

Jałowiec łuskowaty Blue Carpet preferuje miejsca słoneczne. Poradzi sobie również w półcieniu, ale wtedy jego gałązki będą rzadsze, a niebieskie wybarwienie nie tak mocne jak w miejscu słonecznym. W moim ogrodzie rosną 4 krzewy tej odmiany jałowca. Posadziłem je w miejscu, w którym słońce operuje jedynie przed południem. To jednak im wystarcza i jak do tej pory całkiem nieźle tam rosną. Faktem jest, że w półcieniu przyrosty są mniejsze. W miejscach zacienionych narażony może być na atak przędziorków. Należy wtedy polewać go co jakiś czas zimną wodą lub stosować środki chemiczne zwalczające te szkodniki. Obecność i działalność przędziorków powoduje brązowienie i opadanie igieł. 

Jaowiec Blue Carpet 1.JPG - 1.36 MB

Pędy są lekko wzniesione, dosyć sztywne i gęste. Igły jałowca Blue Carpet są bardzo krótkie i kłujące. W miejscach słonecznych wspaniale wybarwiają się na srebrzysto-niebieski kolor.

Ta odmiana jałowca została sztucznie wyhodowana w Holandii. Dosyć szybko Blue Carpet stał się ozdobą rabat, ogrodów, parków i innych terenów zielonych. W naszych warunkach klimatycznych bez żadnych problemów zimuje w gruncie (sprawdziłem to osobiście).

Blue Carpet świetnie znosi przycinanie, które powinniśmy przeprowadzić w kwietniu lub sierpniu. Nie lubi natomiast przesadzania. Może wtedy chorować.

Jałowce lubią nawożenie. Najodpowiedniejszy jest nawóz do iglaków. W przypadku brązowienia igieł można użyć nawozu interwencyjnego lub specjalnego nawozu przeciwko brązowieniu igieł (profilaktycznie). Proszę zapoznać się z informacjami umieszczonymi przez producenta nawozów na opakowaniu. Należy ściśle ich przestrzegać, żeby nie zniszczyć roślin.

Jaowiec Blue Carpet 2.JPG - 1.49 MB

Powierzchnię gleby w sąsiedztwie jałowców można wysypać korą sosnową, co po pierwsze zapobiega rośnięciu chwastów, a po drugie utrzymuje wilgotność podłoża i nie pozwala na zbyt szybkie jego przesuszenie.

Jałowcowi Blue Carpet sprzyja towarzystwo innych iglaków, w tym płożących, wrzosów oraz liściastych roślin zimozielonych. Krzew pięknie prezentuje się przez cały rok.

Z uwagi na wielkość nie jest polecany do małych ogrodów.