Licznik odwiedzin

1404936
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Łącznie wizyt
262
1653
262
1390645
31454
52521
1404936

Your IP: 54.234.255.29
thEurope/WarsawSun, 17 Dec 2017 05:03:32 +0100vEurope/WarsawSun, 17 Dec 2017 05:03:32 +0100 CET0312Europe/Warsaw: %2013-%01-%16 %10:%47%05

Pogoda

Bluszcz kolchidzki Dentata Variegata

Bluszcz kolchidzki Dentata Variegata (Hedera colchica Dentata Variegata)

Bluszcz kolchidzki Dentata Variegata (Hedera Colchica Dentata Variegata) jest zimozielonym pnączem, na które warto zwrócić uwagę. Liście tej odmiany bluszczu mogą osiągać długość nawet 20 cm i szerokość 15 cm. Odmiana ta ma liście intensywnie zielone z jasnożółtą lub kremową nieregularną obwódką dookoła liścia. Im bardziej słoneczne stanowisko tym lepiej się one wybarwiają. Hedera colchica Dentata Variegatajest mniej odporna na niskie temperatury niż bluszcz pospolity (Hedera helix). W ostre zimy może przemarzać. Prawie na pewno jednak wiosną odbije od korzeni bądź od gałązek ukrytych zimą pod śniegiem.

Bluszcz DV 1.JPG - 1.01 MB

Rośnie niezbyt szybko (ok. 30 cm rocznie). Może osiągać do 5 metrów wysokości. Jest bardzo dobrą rośliną okrywową i wtedy rzadziej przemarza (pod osłoną śniegu). Podobnie jak Hedera helix czepia się podpór za pomocą korzeni przybyszowych. Po napotkaniu na swojej drodze ściany, drzewa czy muru lub kamienia bluszcz ten wspina się na nie, nie powodując jednak żadnych uszkodzeń ani drzew ani ścian.

Rośliny pnące można na zimę osłaniać agrowłókniną, co zabezpieczy je przed wysuszającymi i mroźnymi wiatrami. Najlepiej jednak sadzić je w miejscach osłoniętych.

Lubi lekkie gleby zasadowe, podłoże powinno być przepuszczalne i wilgotne. Preferuje miejsca cieniste lub półcieniste. Na stanowisku słonecznym może być bardziej wrażliwy na mróz. 

Wszystkie rodzaje Hedera Colchica należy regularnie podlewać, zalecane jest ściółkowanie roślin korą sosnową co zapobiega nadmiernemu wysuszaniu podłoża, a zimą chroni korzenie roślin przed nadmiernym przemarznięciem. Największym zagrożeniem dla tych roślin są mroźne i wysuszające wiatry oraz zimowa susza. Dlatego też zimą w okresach bez mrozu dobrze jest podlać nasze bluszcze.

Bluszcz DV 2.JPG - 789.14 KB

CIEKAWOSTKA: Wszystkie odmiany bluszczu kolchidzkiego mogą być uprawiane w mieszkaniach. Powinny rosną w miejscu dosyć widnym lub lekko zacienionym, ale nie bezpośrednio na słońcu.

UWAGA: Rośliny w domu mogą być atakowane przez przędziorki, należy je (szczególnie w sezonie grzewczym) regularnie spryskiwać wodą. Rośliny w ogrodzie (podobnie jak inne odmiany bluszczy) mogą być narażone na ataki mszyc. Wtedy wystarczy je spryskać odpowiednim środkiem owadobójczym.

CIEKAWOSTKA: Jeżeli do walki z mszycami  nie chcemy używać środków chemicznych pozwólmy dokonać dzieła spustoszenia biedronkom. One uwielbiają włączać do swojego codziennego menu mszyce.

Bluszcz kolchidzki Dentata Variegata jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną. Dlatego też warto posadzić go w ogrodzie, nawet jeśli zmusi nas to do otoczenia tego bluszczu specjalną opieką w trakcie zimy. Dodam tylko, że u mnie rośnie w miejscu osłoniętym od wiatrów. Ostatnie zimy (w tym mroźną i śnieżna z sezonu 2012/2013) przeżył bez żadnych uszkodzeń, mimo tego, że nie był niczym osłonięty i wystawał ponad pokrywę śnieżną.