Licznik odwiedzin

2685495
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Łącznie wizyt
7061
6152
64369
2561675
131566
210107
2685495

Your IP: 46.118.117.98
thEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:45:07 +0100vEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:45:07 +0100 CET4512Europe/Warsaw: %2013-%01-%16 %10:%47%05

Pogoda

Bluszcz pospolity Goldheart

Bluszcz pospolity Goldheart (Hedera helix Goldheart)

Bluszcz pospolity Goldheart (Hedera helix Goldheart) jest zimozielonym pnączem. Często również wykorzystywany jest jako roślina okrywowa.

Bluszcz ten wspina się po ścianach, drzewach czy kamieniach lub skałach tworząc piękne zimozielone ściany. Przyczepia się do powierzchni korzonkami przybyszowymi.

UWAGA!!! Nie jest prawdą, że bluszcz wykorzystuje soki czy składniki mineralne drzew lub w jakikolwiek inny sposób je niszczy!!! Bluszcz nie jest rośliną pasożytniczą i nie wrasta w głąb drzewa.

Bluszcz Goldheart 1.JPG - 1.04 MB

Lubi miejsca zacienione lub półcieniste oraz lekko wilgotną, próchniczą glebę. Jeśli ma dostęp do światła słonecznego to liście się ładniej wybarwiają. Natomiast należy go chronić przed ostrym późno zimowym lub wczesnowiosennym słońcem, gdyż z uwagi na duże różnice temperatur pomiędzy nocą i dniem może ono poparzyć roślinę

Bluszcz pospolity Goldheart rośnie w tempie ok. 0,5 metra rocznie. Dorosła roślina może osiągać nawet 4 metry wysokości. A w sprzyjających warunkach nawet więcej.

Ważne jest aby nie kierować samemu gałązek młodego bluszczu na ściany. Roślina, gdy się dobrze ukorzeni i wzmocni, sama napotykając podpory lub ściany zacznie się po nich wspinać.

I tu znów obalę stereotyp. Bluszcz nie niszczy ścian. Oczywiście pod jego ciężarem może odpaść tynk, ale np. ściany kamienne czy ceglane są zupełnie bezpieczne. Poza tym starsze łodygi bluszczu drewnieją i stają się silną podporą dla całej rośliny. Bluszcz wychwytuje również wilgoć, przez co ściany budynku na których rośnie nie są narażone na zawilgocenie.

Bluszcz może również pełnić rolę rośliny okrywowej. Ponieważ bluszcz powinien rosnąć w miejscach cienistych lub półcienistych, doskonale i szybko pokryje miejsca gdzie np. z uwagi na zbyt małą ilość światła słonecznego trawa nie chce rosnąć.

Liście bluszczu pospolitego Goldheart są zimozielone, trójklapowe lub pięcioklapowe, pędy kwitnące mają liście o kształcie sercowatym. Na powierzchni liści często widać ich unerwienie. Są one zielone z żółtym środkiem.

Bluszcz Goldheart 2.JPG - 928.52 KB

Kwiaty Hedera helix Gollheart są dosyć niepozorne. Pojawiają się jesienią. Kwitną tylko starsze okazy bluszczu. Owoce są wielkości groszku, koloru ciemnoniebieskiego.

UWAGA!!! Zarówno owoce jak i pozostałe części tej rośliny są trujące. Mogą powodować wysypki, pieczenie ust. Ponadto mogą wywołać biegunkę oraz skurcze, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie oddechu. Są szczególnie trujące dla dzieci, dlatego nasi mali domownicy powinni być trzymani od owoców bluszczu z daleka. Na szczęście często są one za wysoko nawet dla dorosłych ludzi.

Bluszcz bardzo dobrze znosi przycinanie. Pięknie się wtedy rozkrzewia. Może być sadzony jako obwódka lub roślina granicząca z trawnikiem. Podobnie jak inne rośliny zimozielone bluszcz dobrze rośnie kiedy obsypany jest korą sosnową (np. wysypaną na agrowłókninie). Chroni ona korzenie roślin przed wyschnięciem i przemarznięciem oraz nie dopuszcza do rozwoju chwastów.