Licznik odwiedzin

2685506
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Łącznie wizyt
7072
6152
64380
2561675
131577
210107
2685506

Your IP: 46.118.117.98
thEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:45:45 +0100vEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:45:45 +0100 CET4512Europe/Warsaw: %2013-%01-%16 %10:%47%05

Pogoda

Bluszcz pospolity

 

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

 

Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest zimozielonym pnączem. Często również wykorzystywany jest jako roślina okrywowa. Występuje na naturalnych stanowiskach w całej zachodniej i środkowej Europie, aż po zachodnią Białoruś i zachodnią Ukrainę, a na południu po Turcję i Kaukaz. Można go spotkać w południowej Norwegii i Szwecji, oraz od Estonii na południe wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Jak podaje serwis Wikipedia gatunek ten został przeniesiony m.in. do USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii oraz RPA. Jest tam jednak uważany za gatunek inwazyjny.

 

Bluszcz wspina się po ścianach, drzewach czy kamieniach lub skałach tworząc piękne zimozielone ściany. Przyczepia się do ich powierzchni za pomocą korzonków przybyszowych.

 

Bluszcz pospolity 1.JPG - 1.24 MB

 

UWAGA!!! Nie jest prawdą, że bluszcz wykorzystuje soki czy składniki mineralne drzew lub w jakikolwiek inny sposób je niszczy!!! Bluszcz nie jest rośliną pasożytniczą i nie wrasta w głąb drzewa.

 

Bluszcz pospolity lubi miejsca zacienione oraz lekko wilgotną, próchniczą glebę.

 

Bluszcz bardzo łatwo jest wyhodować samemu, z pozyskanych od znajomych lub sąsiadów odnóżek. Bardzo łatwo się ukorzeniają. Można je wsadzić do wody i poczekać aż puszczą korzonki albo ukorzeniaczem (do roślin zielonych) oprószyć końcówki gałązek i wsadzić je w doniczki lub bezpośrednio do ogrodu do gruntu. Oba sposoby na ogół kończą się powodzeniem.

 

Bluszcz pospolity potrafi przyrastać nawet do 1 metra rocznie. Hedera helix może osiągać 20 metrów wysokości. Po rozrośnięciu się tworzy piękne pędy kwitnące, które nie mają korzeni przybyszowych i na ogół tworzą piękną i szeroką otulinę wokół drzewa. Bluszcz świetnie zakryje najbrzydsze miejsca w ogrodzie. Ważne jest aby nie kierować samemu gałązek młodego bluszczu na ściany. Roślina, gdy się dobrze ukorzeni i wzmocni, sama napotykając podpory lub ściany zacznie się po nich wspinać.

 

I tu znów obalę stereotyp. Bluszcz nie niszczy ścian. Oczywiście pod jego ciężarem może odpaść tynk, ale np. ściany kamienne czy ceglane są zupełnie bezpieczne. Poza tym starsze łodygi bluszczu drewnieją i stają się silną podporą dla całej rośliny. Bluszcz wychwytuje również wilgoć, przez co ściany budynku na których rośnie nie są narażone na zawilgocenie.

 

Bluszcz może również pełnić rolę rośliny okrywowej. Ponieważ bluszcz powinien rosnąć w miejscach cienistych lub półcienistych, doskonale i szybko pokryje miejsca gdzie np. z uwagi na zbyt małą ilość światła słonecznego trawa nie chce rosnąć.

 

Liście bluszczu pospolitego są zimozielone, trójklapowe lub pięcioklapowe, pędy kwitnące mają liście o kształcie sercowatym. Na powierzchni liści często widać ich unerwienie.

 

Kwiaty Hedera helix są dosyć niepozorne. Kwitną tylko starsze okazy bluszczu. Owoce są wielkości groszku, koloru ciemnoniebieskiego.

 

Bluszcz pospolity 2.JPG - 800.68 KB

 

UWAGA!!! Zarówno owoce jak i pozostałe części tej rośliny są trujące. Mogą powodować wysypki, pieczenie ust. Ponadto mogą wywołać biegunkę oraz skurcze, a w skrajnych przypadkach nawet zatrzymanie oddechu. Są szczególnie trujące dla dzieci, dlatego nasi mali domownicy powinni być trzymani od owoców bluszczu z daleka. Na szczęście często są one za wysoko nawet dla dorosłych ludzi.

 

Bluszcz bardzo dobrze znosi przycinanie. Pięknie się wtedy rozkrzewia. Może być sadzony jako obwódka lub roślina granicząca z trawnikiem. Podobnie jak inne rośliny zimozielone bluszcz dobrze rośnie kiedy obsypany jest korą sosnową (np. wysypaną na agrowłókninie). Chroni ona korzenie roślin przed wyschnięciem i przemarznięciem oraz nie dopuszcza do rozwoju chwastów.

 

Istnieje bardzo wiele odmian bluszczu pospolitego ale tylko część z nich może przetrwać bez większych uszkodzeń nasze zimy. Do tych najbardziej odpornych na mróz należą m.in. odmiany: Baltica, Thorndale, Woerneri.

 

W Polsce bluszcz pospolity jest objęty częściową ochroną gatunkową.