Licznik odwiedzin

2685552
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Łącznie wizyt
7118
6152
64426
2561675
131623
210107
2685552

Your IP: 46.118.114.204
thEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:48:04 +0100vEurope/WarsawSat, 15 Dec 2018 20:48:04 +0100 CET4812Europe/Warsaw: %2013-%01-%16 %10:%47%05

Pogoda

Pergola

Zakładając ogród i planując w nim różne zmiany początkowo nie planowałem postawienia pergoli. Pomysł pojawił się wraz z rozwiązaniem problemu korzeni drzew, które będąc tuż pod powierzchnią blokowały położenie chodnika. Wycięcie korzeni mogło spowodować osłabienie drzew, a w przypadku krytycznym ich przewrócenie podczas najbliższego silnego wiatru. 

Położenie chodnika na korzeniach skutkowałoby wypiętrzeniem kostki przez rosnące korzenie i finalnie zniszczeniem równej powierzchni ścieżki. Dlatego też zdecydowałem się na zrobienie drewnianej kładki nad korzeniami, co rozwiązało w stu procentach mój problem. Sama kładka nie wyglądałaby jednak zbyt atrakcyjnie. Wpadłem więc na pomysł budowy pergoli nad kładką.

W 2007 roku miałem jeszcze stary chodnik zrobiony z klocków akacjowych. Na poniższym zdjęciu widać przerwę w chodniku. To właśnie tam bardzo płytko pod ziemią są korzenie sosen i dębów.

Pergola 1.JPG - 892.10 KB

W sierpniu 2008 roku zrealizowałem mój pomysł. Pergolę kupiłem na jednym z internetowych serwisów aukcyjnych, a kładkę zrobiłem samodzielnie.

Pergola może być duża lub, tak jak u mnie niewielka. Może również pełnić różne funkcje. Akurat w moim ogrodzie jest ona swego rodzaju bramą, która prowadzi do zimozielonego ogrodu. Pergola może jednak być elementem zacienienia tarasu czy patio. Najlepiej jest obsadzić ją roślinami pnącymi. Mogą być to bluszcze, które świetnie sprawdzą się w miejscu zacienionym. W miejscach gdzie nie brakuje światła słonecznego idealnie sprawdzą się pnące róże. Niektóre ich odmiany są pachnące i potrafią kwitnąć przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków.

Pergola 2.JPG - 964.65 KB

Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz przed szkodnikami. Dlatego też całość pomalowałem drewnochronem. Co dwa lata odświeżam kładkę i pergolę i nakładam kolejne warstwy drewnochronu. 

UWAGA! Ważne jest również aby odpowiednio posadowić pergolę. Najlepiej jest kupić specjalne stalowe kotwy, które najpierw wkopuje lub wbija się w ziemię, a dopiero w nich osadza się pergolę. Następnie dobrze jest umocować ją w kotwach (są w nich specjalne dziurki) za pomocą gwoździ, a styk drewna z metalem pokryć silikonem (brązowym lub innym - w kolorze pergoli, tak, żeby nie był zbyt widoczny). Zapobiegnie to dostawaniu się deszczówki do drewna i zabezpieczy podstawę pergoli przed  gniciem.

Popularne są również pergole stalowe. Do budowania większych pergoli można użyć kamienia i drewna. Bardzo ładnie wygląda połączenie takiej pergoli z altaną i miejscem do grillowania czy wędzenia mięsa. Bardzo wiele zależy od ilości miejsca, które chcemy przeznaczyć pod pergolę oraz od fantazji projektanta. Nie bez znaczenia jest też zasobność portfela osób chcących postawić pergolę. Kamienno drewniane budowle mogą kosztować nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Wymagają również zgłoszenia w urzędzie. Jest nim starostwo powiatowe lub urząd miasta, jeśli takowe ma prawa powiatu.

Pergola 3.JPG - 1.30 MB

W 2011 roku zastąpiłem drewniane klocki granitem i od tamtej pory mam kamienny chodnik, który bardzo ładnie komponuje się z otoczeniem. Klocki nie zdały niestety egzaminu. A szkoda, bo wyglądały bardzo naturalnie. Kamień jednak też jest naturalny i dlatego nie "kłóci" się z ogrodem.