Języczniki u progu wiosny

Za kilka dni rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. To pora roku, której szczególnie wypatruję. W bieżącym sezonie zimowym zimy nie było. Po porze suchej (lato i jesień) nastąpiła pora deszczowa (styczeń, luty). W ciągu ostatnich trzech miesięcy jedynie kilka razy temperatura spadała poniżej 0 stopni C. Rośliny w ogrodzie bardziej ucierpiały z powodu suszy niż z powodu mrozów, ba najzwyczajniej w świecie tych ostatnich nie było. Ale nawet gdyby się zdarzyły to i tak nie zniszczyłyby przepięknych zimozielonych paproci jakimi są języczniki zwyczajne. I to one są bohaterami dzisiejszego wpisu.

Mój najstarszy języcznik jest “wędrowniczkiem”. Już dwa razy go przesadzałem. Teraz rośnie w zakątku z aukubami i pierisami japońskimi, zimozielonymi paprociami i paprotnikami, hostami, bluszczami i laurowiśniami. Egzotyki dodają tu także trochodendron araliowaty, zimozielony dereń ‘Empress of China’ oraz kamelia ‘Winter Star’.

Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium, ostatnio klasyfikowany jako Asplenium scolopendrium) to zimozielona bylina, która rośnie w wielu miejscach Europy, Azji i północnej Afryki. W Polsce, na naturalnych stanowiskach można ją spotkać w Karpatach i Sudetach. Jest to jednak niezwykle rzadka w kraju paproć i podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

W innym miejscu ogrodu, po drugiej stronie chodnika prowadzącego do domu od ubiegłego sezonu rosną dwa języczniki zwyczajne ‘Cristata’.

Warto dodać, że starsze osobniki języczników mogą osiągać nawet ponad 30 cm wysokości i ponad 50 cm szerokości. Ich liście (frondy) mogą osiągać nawet ponad 30 cm długości i 3-6 cm szerokości. Na spodniej stronie liści późnym latem pojawiają się zarodniki.

Języczniki preferują półcieniste lub cieniste miejsca. Dobrze będą rosnąć pod koronami drzew, czy w sąsiedztwie krzewów chroniących te zimozielone paprocie przed działaniem promieni słonecznych. Preferują stale wilgotne, żyzne lecz obojętne lub lekko zasadowe podłoże.

Poniżej mój kolejny języcznik, który dostałem od Grzegorza z Wrocławia. Jest to siewka i najprawdopodobniej to mieszaniec kilku odmian.

Zimozielone paprocie i paprotniki już na stałe zagościły w moim ogrodzie. O kolejnych ich gatunkach i odmianach napiszę już wkrótce.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
4 Autorzy komentarzy
Łucja - MariaWiolettaZacisze LenkiŁucja-MariaMagdalena Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Magdalena
Gość
Magdalena

Dzień dobry!
Wiele lat temu miałam okazję zobaczyć języczniki w naturze w Wąwozie Myśliborskim niedaleko Jawora. Taka ciekawostka: “Jest to największe stanowisko języcznika zwyczajnego na Dolnym Śląsku, które po raz pierwszy opisał w 1874 roku Fryderyk Scholz – nauczyciel z Jawora. Od roku 1937 języcznik jest tutaj chroniony jako “pomnik przyrody”, zaś od 1962 roku utworzono specjalnie dla niego ścisły rezerwat przyrody, w którym jest wyjątkową osobliwością florystyczną, zwłaszcza, że stanowisko to jest izolowaną wyspą na tle zasięgu języcznika w Polsce”.
Pozdrawiam!

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Andrzejku, Jak miło Cię znowu widzieć w telewizyjnym programie. Bajkowy ogród z cudownymi roślinami. Oczarowały mnie Twoje bluszcze. Muszę poszukać gatunków odpornych na mrozy. dzisiejsze – 9°C ścięło krokusy ale te zawsze dadzą sobie radę. Żal mi hortensji bukietowych i ich pąków kwiatowych, które są czarne po dzisiejszym mrozie.
Dobrego tygodnia:)

Zacisze Lenki
Gość
Zacisze Lenki

Ciekawa roślina. Nie miałam możliwości obejrzenia jej w realu, więc tym bardziej dziękuję Andrzeju za Twój wpis. Pozdrawiam serdecznie.:)

Wioletta
Gość
Wioletta

Andrzeju, tak mi przykro, kiedyś gdzieś tam……wszyscy się spotkamy. Żegnaj

Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

Andrzejku!
Co się dzieje, dlaczego tak długo milczysz? bardzo się niepokoję bo to do Ciebie niepodobne.
Pozdrawiam:)

Wioletta
Gość
Wioletta

Łucjo, Andrzej już się nie odezwie – zmarł. Może ktoś z rodziny Andrzeja nadal będzie prowadził Zimozielony Ogród.

Łucja - Maria
Gość
Łucja - Maria

„Non omnis moriar”
Andrzeju!
Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, tu w Zielonym Ogrodzie.
Odpoczywaj w spokoju.