Luty w ogrodzie i nie tylko

Luty w zasadzie nie był lutym. Pogoda spłatała figla i zimy nie było. W zasadzie można powiedzieć, że mieliśmy porę mokrą, która przyszła po suchym lecie i jesieni. Powinienem się cieszyć, bo dla zimozielonych roślin liściastych była to pogoda wręcz wymarzona. Wszak nie było mrozów, które mogłyby uszkodzić te krzewy. Nie było mi jednak dane sprawdzić, jak z mrozami poradzą sobie posadzone w ubiegłym roku, dość egzotyczne zimozielone krzewy liściaste takie, jak dereń ‘Empress of China’ czy kamelia ‘Winter Star’.

Luty w ogrodzie rozpoczął się z przytupem. Już pierwszego dnia miesiąca Zimozielony ogród gościł w programie “Rok w ogrodzie” w TVP 1. Jednym z tematów programu były laurowiśnie.

Początek lutego było dość chłodny. Nocami temperatura spadała lekko poniżej 0 stopni C. Natomiast pierwsza dekada miesiąca kończyła się wspaniałą, słoneczną i ciepłą pogodą. W ogrodzie kwitła wciąż kamelia Winter Star. Powoli rozwijały się też pączki ciemierników.

Pod koniec pierwszej dekady lutego sarcococca confusa była w szczytowej fazie kwitnienia.

W połowie lutego wyjechałem do Poznania na targi GARDENIA. Miałem przyjemność zaprezentować zwiedzającym tajniki uprawy zimozielonych roślin liściastych.

Po powrocie z Poznania posadziłem w ogrodzie bratki i prymulki oraz żonkile. Jeszcze nigdy nie sadziłem kwiatów w ogrodzie 17 lutego. Prawdę mówiąc, gdybym je posadził 17 stycznia to też by do tej pory rosły i kwitły. Tyle, ze w stycznie nie było ich jeszcze w sprzedaży.

Luty zakończył się cudowną pogodą i wysokimi temperaturami. Wyobraźcie sobie, że w tym sezonie nie wyjąłem z oczka pompy z filtrem i  fontanną. Nie zamontowałem też sztucznego przerębla z napowietrzaczem. Nie było takiej potrzeby. Oczko wodne zamarzło jedynie 2 czy 3 razy i to jedynie na kilka godzin.

Pod koniec lutego w ogrodzie kwitły krokusy i ciemierniki. Pąki na laurowiśniach świadczą o tym, że jeśli tylko utrzyma się ciepła pogoda krzewy szybko zakwitną.

Poniżej znajdziecie wykaz temperatur odnotowanych w Warszawie w lutym. Tabela pochodzi ze strony internetowej www.accuweather.com

Marzec to kontynuacja wczesnowiosennej pogody. Jest znacznie cieplej niż zwykle o tej porze roku. Co nam przyniosą kolejne dni? Czy wrócą jeszcze przymrozki? Czas pokaże, a ja na pewno o tym napiszę.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Zacisze LenkiAndrzej ZawadzkiMagdalena Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Magdalena
Gość
Magdalena

Dzień dobry! Niesamowite widoki jak na przełom lutego i marca! W czasie weekendowego oprowadzania gości po szklarniach Ogrodu Botanicznego pokazywałam kwitnące kamelie w donicach i wszystkim opowiadałam, że znam taki ogród pod Warszawą, gdzie w tej chwili kamelia kwitnie w gruncie. U Havlisa wyczytałam, że ‘Winter Star’ to mieszaniec Camellia oleifera i Camellia hiemalis ‘Showa-no-sakae’. Kamelia japońska jednak jeszcze nie może u nas rosnąć pod gołym niebem. Pozdrawiam!

Zacisze Lenki
Gość
Zacisze Lenki

Niesamowite widoki Andrzeju, aż nie chciałoby się wierzyć, że to zdjęcia z lutego i marca. Pozdrawiam serdecznie.:)