Żywotnikowiec japoński Variegata – marzec 2020

Wśród setek gatunków i odmian roślin rosnących w moim ogrodzie zdecydowana większość to zimozielone rośliny liściaste. Ale rosną tu również tzw. iglaki. Wśród nich jest żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) ‘Variegata’. Posadziłem go pod koniec września 2013 roku. Miał wtedy ok. 30 cm wysokości.   To niewielkie drzewko lub krzew o powolnym wzroście. Początkowo rośnie krzewiasto nie wytwarzając wyraźnego przewodnika. Po kilku latach tempo wzrostu wyraźnie rośnie, a roślina wykształca przewodnik. W warunkach klimatycznych środkowej Polski po wielu latach żywotnikowiec może osiągnąć 3-4 m wysokości, a średnica jego korony może dojść do 2-2,5 m. Moje drzewko ma już wyraźnie wykształcony przewodnik. Tak żywotnikowiec wyglądał w dniu zakupu 22.09.2013.

ŻYWOTNIKOWIEC JAPOŃSKI ‘VARIEGATA’

A to już zdjęcia robione w sobotę 07 marca 2020 r.

ŻYWOTNIKOWIEC JAPOŃSKI ‘VARIEGATA’

Jego liście mają formę szerokich łusek, do 6 mm długości. Są one sztywne i błyszczące, z wierzchu ciemnozielone i kremowe. łuski lepiej się wybarwiają w miejscach słonecznych lub jasnych, z dużą ilością rozproszonego  światła. Żywotnikowiec jest dość odporny na mrozy i wg różnych źródeł może rosnąć aż do strefy 6a USDA. Więcej informacji o strefach mrozoodporności znajdziecie TUTAJ.

ŻYWOTNIKOWIEC JAPOŃSKI ‘VARIEGATA’
ŻYWOTNIKOWIEC JAPOŃSKI ‘VARIEGATA’ – ŁUSKI

Żywotnikowce sadzimy w żyznej, kwaśnej, wilgotnej lecz przepuszczalnej glebie. W okresie letnim, przy braku opadów wymaga regularnego podlewania. Służy mu również wilgotne powietrze. Stąd u mnie w ogrodzie rośnie przy oczku wodnym.

ŻYWOTNIKOWIEC JAPOŃSKI ‘VARIEGATA’ – PRZEWODNIK
ŻYWOTNIKOWIEC JAPOŃSKI ‘VARIEGATA’

Gorąco polecam jego uprawę. To piękna i niezwykle ciekawa roślina, z wyglądu przypominająca tuję (żywotnik).

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Piękny żywotnikowiec japoński ! Faktycznie, z wyglądu przypomina tuję.
Andrzejku, serdecznie pozdrawiam:)