Mahonie – koniec lutego 2020

Po wczorajszym, podwójnie jubileuszowym wpisie czas wrócić do bardziej przyziemnych spraw. Ogród i rośliny wręcz domagają się żeby pisać o nich, a nie o jakimś świętowaniu. Dlatego też chwyciłem za aparat i pobiegłem w moje krzaki. Postanowiłem pokazać Wam moje mahonie. A, że mam w ogrodzie kilka gatunków i odmian to jest się czym pochwalić. Nawet te najmniej odporne na mrozy gatunki są w świetnej formie. No a niby w jakiej mają być, skoro zimy praktycznie nie było. Ale nie o pogodzie miało dziś być. Ruszamy oglądać mahonie.

Najstarsza ok. dziesięcioletnia jest mahonia pospolita, zwana też ostrolistną rosnąca po lewej stronie od wejścia, przy narożniku domu. Krzew ma już spore pąki kwiatowe.

MAHONIA POSPOLITA
MAHONIA POSPOLITA

Pozostałe moje mahonie rosną w zupełnie innej części ogrodu w kąciku, który roboczo nazwałem mahoniowo-kalinowym. Czemu roboczo? Bo rosną tu także różne gatunki i odmiany trzmielin, hibiskusów, barwinków i bluszczy.

ZAKĄTEK MAHONIOWO-KALINOWY

Pierwsza z nich to mahonia japońska ‘Belea’ (mahonia japonica ‘Bealei’). Nazwa “japońska” może być myląca gdyż krzew ten pochodzi z Chin. W języku angielskim również funkcjonuje ona pod nazwą “japonica”, aczkolwiek bardziej znana jest jako “leatherleaf” czyli skórzastolistna. Krzew nadspodziewanie wcześnie zakwitł. O tej porze roku mahonie te kwitną, a jakże, ale w Anglii czy Holandii. Tegoroczna aura pozwoliła jej kwitnąć w moim ogrodzie od stycznia. Uwielbiam jej duże, bardzo sztywne i kłujące liście.

MAHONIA JAPOŃSKA ‘BELEA’
MAHONIA JAPOŃSKA ‘BELEA’
MAHONIA JAPOŃSKA ‘BELEA’
MAHONIA JAPOŃSKA ‘BELEA’

Wrażliwsza na mrozy jest mahonia pośrednia ‘Charity’. Mam ją od ponad dwóch lat, ale póki co trudno mi doświadczalnie ocenić jej odporność na mróz. Ubiegłoroczna zima była co prawda trochę chłodniejsza niż ta obecna, ale i tak tylko 2 czy 3 razy nocami było minimum -13 stopni. A takie temperatury  jej nie zaszkodzą.

MAHONIA POŚREDNIA ‘CHARITY’
MAHONIA POŚREDNIA ‘CHARITY’
MAHONIA POŚREDNIA ‘CHARITY’

Od prawie 2 lat jestem szczęśliwym posiadaczem mahonii nitens ‘Cabaret”. I tu kolejna zagadka. Co oznacza słowo “nitens”? Tłumacząc najpierw na angielski można pokusić się o nazwanie jej “gładka” albo “lśniąca” czy “świecąca”. Nie będę się mądrzył. W każdym razie ‘Cabaret’ jest wyjątkowym krzewem wśród mahonii, bo kwitnie już od późnego lata aż po jesień.

MAHONIA NITENS ‘CABARET’
MAHONIA NITENS ‘CABARET’
MAHONIA NITENS ‘CABARET’

Mahonia pośrednia ‘Winter Sun’ w ubiegłym roku pąki miała już w październiku. W tym sezonie jakoś się jej nie spieszy. Widać już stożek wzrostu. To stamtąd wyrosną pąki. Ale nic poza tym. W zeszłym sezonie zakwitła w listopadzie i jej delikatne kwiatostany przemarzły. Może to ją przestraszyło, strzeliła focha i teraz czeka na wiosnę? Nie, to oczywiście żart, ale trochę prawdy może w tym być.

MAHONIA POŚREDNIA ‘WINTER SUN’
MAHONIA POŚREDNIA ‘WINTER SUN’
MAHONIA POŚREDNIA ‘WINTER SUN’

Mahonia rozesłana to prezent od moich przyjaciół: Paulinki i Pawła. Dostałem ją kilka lat temu. Po przesadzeniu w nowe miejsce pięknie się rozrasta. Wypuściła też od korzeni kilka nowych odrostów. Odmiana ta ma piękne i duże liście. Pąki kwiatowe czekają już na wiosnę żeby się rozwinąć, pachnieć i przyciągać owady zapylające, w tym pszczoły.

MAHONIA ROZESŁANA
MAHONIA ROZESŁANA
MAHONIA ROZESŁANA

Od kilku lat z powodzeniem uprawiam mahonię orzecholistną. Jej liście są matowe. Mają ciekawy kształt i kolory. Podobnie jak wiele innych, także ta mahonia ma już pąki kwiatowe.

MAHONIA ORZECHOLISTNA
MAHONIA ORZECHOLISTNA
MAHONIA ORZECHOLISTNA
MAHONIA ORZECHOLISTNA

Ostatnia na dzisiejszej liście to moja druga mahonia pospolita (ostrolistna). Jest ona w wieku tej opisywanej na początku wpisu, a jest znacznie mniejsza, jakby skarłowaciała. Nie wiem czemu. Nawet liście ma drobniejsze. Może nie pasuje jej miejsce, w który rośnie? Sam nie wiem.

MAHONIA POSPOLITA
MAHONIA POSPOLITA

Na koniec jeszcze widok na zakątek mahoniowo-kalinowy, tym razem od strony północnej.

ZAKĄTEK MAHONIOWO-KALINOWY

Ciekaw jestem, które mahonie najbardziej przypadły Wam do gustu. Pozostawcie proszę swoje opinie w komentarzach pod wpisem.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o