Robi się kolorowo – 27 lutego 2020

Dziś i jutro ma być chłodno. Chociaż czy 5 lub 6 stopni to, jak na koniec lutego jest chłodno? Pamiętam zimy, kiedy na przełomie lutego i marca było ponad -20 stopni. Nawet pod koniec lutego 2018 w mojej okolicy nocami notowano ta niskie temperatury. W tym sezonie zimy praktycznie nie było. Po ciepłej jesieni nadeszła jej chłodniejsza część i trwała do końca stycznia. A od początku lutego mamy przedwiośnie. A chwilami wiosnę. Bo przecież 14 czy 15 stopni to już wiosna! W ogrodzie w doniczkach już od 10 dni rosną bratki, żonkile i prymulki.

Gdy wstałem przed 08.00 świeciło słońce, po 20 minutach była burza, potem spadł grad, następnie była straszna ulewa, potem grad i burza, a teraz znów świeci słońce. Hmmm, zmienna dziś jest ta pogoda. Wróćmy jednak do ogrodu.

Mimo tego, że jest w nim sporo cienia, to również rośliny rosnące w glebie poczuły nadchodzącą wiosnę. Meteorolodzy twierdzą, że zima już nie wróci, ale musimy pamiętać o tym, że w klimacie środkowej Polski przymrozki mogą się zdarzyć nawet w maju. Znamy przecież “ogrodników” i “zimną Zośkę”. Pytanie tylko, czy te nazwy nie należą już do historycznych lub zwyczajowych?

ZACHODNIA STRONA OGRODU – WIDOK NA PÓŁNOC

Wczoraj przez sporą część dnia było dość słonecznie i w miarę ciepło. Spacerowałem po ogrodzie z aparatem i szukałem oznak zbliżającej się wiosny. Znalazłem! I dziś zapraszam Was do ich obejrzenia.

OCZKO WODNE

Kwitną drobne krokusy. Ale te o większych, pełniejszych kwiatach też już pokazują swoje główki. Kiełkują szafirki, hiacynty i tulipany. U mojej mamy na ciepłym, słonecznym stanowisku hiacynty mają już mocno nabrzmiałe paki. Tylko czekać aż tam zakwitną.

KROKUS
WIOSENNE KWIATY CEBULOWE
KROKUSY
KROKUSY

W zasadzie zdjęcie przebiśniegów nie powinno się tu znaleźć bo one już przekwitają. To niestety już ich ostatnie dni.

PRZEBIŚNIEGI

Ciemierniki są w pełni kwitnienia. Mm tylko 3, każdy inny. Ale ten trzeci odmówił w tym roku współpracy. Coś czuję, że dokupię jeszcze kilka tych krzewinek i posadzę w jaśniejszym, lekko słonecznym miejscu. Te rosną w pełnym cieniu.

CIEMIERNIKI I EGZOTYCZNE BLUSZCZE
CIEMIERNIK
CIEMIERNIK

Sarcococca confusa jest w szczytowej fazie kwitnienia. Ależ ona teraz pachnie!

SARCOCOCCA CONFUSA

Jeśli z powodu ciepłej aury obudzą się pszczółki to właśnie sarcococca i mahonia (poniżej) dadzą im pożywienie w postaci pyłku kwiatowego.

MAHONIA BEALEI

Powoli zaczyna kwitnąć leszczyna contorta. To niesamowite jak w tym roku wcześnie rozkwita.

LESZCZYNA CONTORTA

Od pięcie miesięcy kwitnie kamelia Winter Star. Właśnie rozwija swój ostatni pąk. Na kolejne kwiaty trzeba będzie poczekać do jesieni.

KAMELIA WINTER STAR
KAMELIA WINTER STAR

Za to aukuba japońska już na poważnie przygotowuje się do kwitnienia. Ma coraz większe pąki. Już nie mogę się doczekać jej drobnych fioletowych kwiatków.

AUKUBA JAPOŃSKA CROTONIFOLIA

Pieris japoński także szokuje rozwojem pąków. Niektóre tylko czekają na cieplejsze dni żeby natychmiast się rozwinąć.

PIERIS JAPOŃSKI MOUNTAIN FIRE
WEJŚCIE DO DOMU

Oby tylko w marcu czy kwietniu nie przypomniała sobie o nas zima. Zaszkodziłoby to nie tylko ogrodom ozdobnym, ale przede wszystkim sadom, ogrodom użytkowym czy rolnikom. A to są już straty, za które potem płacimy wszyscy. W sklepach…

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiMagdalena Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Magdalena
Gość
Magdalena

Fantastyczne! Jak ostatnio wyczytałam w “Wiadomościach Botanicznych” z lat 60., wtedy przedwiośnie zaczynało się około 20 marca! Ludowe porzekadła w obecnych czasach rzadko się sprawdzają. Zawsze pilnuję Medarda (8 czerwca): “Kiedy Medard się rozwodni, będzie deszczu sześć tygodni”. Dawniej były to tzw. deszcze świętojańskie – dzisiaj bywa z tym różnie. Oby w tym roku susza nam nie dokuczyła!