Klimat największych polskich miast i aglomeracji – Kraków

Klika dni temu rozpocząłem cykl artykułów, w którym prezentuję klimat największych w Polsce miast i aglomeracji. W pierwszym poście opisałem warunki pogodowe panujące w Warszawie i w stołecznej aglomeracji. Dziś post będzie poświęcony pogodzie, jaka panuje w ciągu roku w Krakowie.
 
Jak podaje Wikipedia Kraków położony jest w południowej Polsce, w środkowo-zachodniej części województwa małopolskiego nad Wisłą. Na jego terenie znajdują się ujścia wiślanych dopływów: Białuchy (dolny bieg Prądnika), Rudawy, Dłubni, Drwiny Długiej i Wilgi. Kraków znajduje się w miejscu zbiegu kilku krain geograficznych: Bramy Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Podobnie jak w Warszawie na klimat Krakowa dosyć znaczący wpływ ma Wisła, nad którą to rzeką położona jest dawna stolica Polski. Znacząca część miasta położona jest w dolnych partiach doliny Wisły, przez co występują tu zjawiska inwersji temperatury oraz mgły. Kumuluje się tu również przemysłowe zanieczyszczenie powietrza. Na szczęście w ostatnim czasie władze miasta podejmują wiele działań zmierzających do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza np. zakaz palenia w piecach paliwem stałym.
Serwis internetowy POGODYNKA podaje, że średnia roczna temperatura powietrza w mieście oscyluje w okolicy 8,5 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą ok. -2,1 C, a najcieplejszym lipiec – średnia dobowa to +18,8 C. Miesiącem, w którym odnotowuje się najwięcej opadów jest lipiec ze średnią ok. 87,9 mm. Najmniej opadów, bo jedynie ok. 29,7 mm występuje w lutym. Średnia roczna suma opadów to wg ww. serwisu 671,9mm.
Jeśli chodzi o rekordy temperatur (Wikipedia) jak do tej pory najwyższą temperaturę zanotowano 30.06.1833 roku i wyniosła ona 38,4 C. Najniższą natomiast zmierzono 10 lutego 1929 roku, aż – 38,1 C (dzielnica Mydlniki)! Co ciekawe, tego samego dnia w Obserwatorium Astronomicznym UJ odnotowano “jedynie” -33,1 C!. Krakowskie lato charakteryzuje się dużą ilością dni z temperaturą przekraczającą +25 stopni. Coraz więcej pojawia się też dni z temperaturami powyżej +30 stopni! Do tego dochodzi wysoka wilgotność powietrza i jego zanieczyszczenie. Takie warunki mogą w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Jeśli zaś chodzi o najchłodniejszą porę roku, odnotowuje się coraz cieplejsze zimy. Co ważne w Krakowie pojawiały się okresy, kiedy zimą temperatura regularnie spada poniżej -10 stopni C. Ale to już chyba przeszłość i to daleka.
 
Położenie miasta generuje jego specyficzny mikroklimat. Tak jak w innych dużych  miastach również w Krakowie można mówić o zjawisku tzw. miejskiej wyspy ciepła. Panuje ono w ścisłym Centrum oraz w Nowej Hucie. Latem, szczególnie wieczorami temperatury są tam nawet o kilka stopni wyższe niż na terenach zielonych czy na osiedlach położonych ponad dolnymi partiami doliny Wisły.
 
A już wkrótce opublikuję kolejne artykuły przedstawiające klimat największych miast i aglomeracji miejskich w Polsce.
 
Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
5 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Magda BarwyOgrodu
Gość

Ciekawa jestem czy może trafiłeś gdzieś na dane dotyczące zmiany pór roku w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w polskich miastach? Widziałam właśnie dane z Poznania i faktycznie widać przesunięcia zarówno w obserwacjach meteorologicznych jak i fenologicznych. To ciekawe co piszesz o Krakowie, nie sadziłam, że jest tam tak ciepło…
pozdrawiam,
m.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj! Gdzieś czytałem o przesunięciach pór roku i o zmianach związanych z długością poszczególnych pór. Jeśli tylko to znajdę to prześlę Ci link w komentarzu 🙂 Pozdrowienia!

Magda BarwyOgrodu
Gość

To fajnie, z ciekawością przeczytam! Pozdrawiam,
m.

Andrzej Zawadzki
Gość
yolca art
Gość

ciekawe… czekam na Szczecin:-)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Jolu! Szczecin będzie już niedługo 🙂 Pozdrowienia!

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Podziwiam zdjęcia z Krakowa. Nie widzę żadnych kramów ale zaciekawiły mnie tłumy na krakowskim Rynku.
Serdecznie pozdrawiam:)