Sarcococca confusa – ach ten zapach!

Od kilku dni w pełnej krasie kwitnie moja sarcococca confusa. Tak, to nie pomyłka. Ona kwitnie zimą, a że w tym roku zima jest wyjątkowo łagodna sarcococca zakwitła w pierwszych dniach lutego. Uwielbiam jej zapach. Jest ciężki, perfumowy, wręcz zatykający. Niektórzy go nie lubią. Ale ja tak! Pachnie wielobarwną perfumerią, mocnymi perfumami, a wręcz ich ekstraktem.

SARCOCOCCA CONFUSA
SARCOCOCCA CONFUSA
SARCOCOCCA CONFUSA

Krzew jeszcze jest młody i w tym miejscu rośnie od ubiegłego roku. Wcześniej rosła bliżej altanki, ale nie miała tam zbyt dobrze. Poza tym to właśnie tam połamał ją Dyzio, który akurat w tym miejscu lubi zasadzać się na ptaki. Stąd też krzewinka jest trochę nieregularna. Nosi jeszcze po jednej stronie ślady złamania. W zeszłym roku trochę ją przyciąłem, dzięki czemu zaczęła się zagęszczać.

SARCOCOCCA CONFUSA
SARCOCOCCA CONFUSA
SARCOCOCCA CONFUSA

W moim ogrodzie sarcococca confusa rośnie w cieniu, jedynie w letnie przedpołudnia ma tam dostęp słońce. Preferuje żyzne, lekko kwaśne, wilgotne lecz przepuszczalne gleby. Ta pochodząca z Chin roślina powinna przetrwać spadki temperatur do ok. -23 stopni. W moim ogrodzie to jej druga zima. Niestety, ani ta obecna ani poprzednia nie pozwalają na doświadczalne zweryfikowanie tych danych. Niech więc rośnie. Zobaczymy co będzie z nią w kolejną zimę. Oby tylko w marcu nie powróciły do nas tęgie mrozy.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja-MariaAndrzej ZawadzkiMirosław Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Mirosław
Gość
Mirosław

Miałem okazję ją podziwiać w Kubota Garden , zapach super .

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Prześliczna, delikatna roślina i na dodatek zakwitająca zimą.
Pozdrawiam:)