Krajobraz po huraganie Ciara i niżu Sabina

Od niedzieli przez całą zachodnią i środkową Europę przetaczały się układy niskiego ciśnienia. Nad Atlantykiem powstał huragan Ciara, a niż który go niósł Niemcy nazwali Sabina. Taką nazwę przyjęto też w Polsce. W naszym kraju wiało od niedzielnego wieczora. Musze Wam powiedzieć, że bardzo obawiałem się tych wichur. Wciąż mam w pamięci sosnę, która przewróciła się kilka lat temu w ogrodzie moich rodziców. Runęła dosłownie w wąskim korytarzu pomiędzy domem a moim garażem. Wtedy trąba powietrzna po prostu ją ukręciła. Jak wiecie w moim ogrodzie i całej okolicy jest mnóstwo drzew. I każde z nich narażone jest na działania silnego wiatru. Oglądając w telewizji relacje z różnych miejsc w kraju i za granicą moje obawy tylko rosły. W wielu miejscach Polski prędkość wiatru przekraczała w porywach 100 km/h. Najmocniej wiało na Wybrzeżu, w Małopolsce, na Opolszczyźnie, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Wszyscy zapewne słyszeli o tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Najmocniej wiało na Śnieżce. Tam wiatr osiągał prawie 200 km/h.

Na szczęście w mojej okolicy wichura nie wyrządziła większych szkód. Wiało, lało, były burze ale też pokazywało się słońce.

W ogrodzie nie ma żadnych szkód. Na szczęście spadające gałęzie i patyki nie połamały żadnych krzewów. Jedyne, co pozostało po tej zwariowanej pogodzie to setki połamanych mniejszych i większych badyli.

Zapraszam na spacer po lekko zaśmieconym ogrodzie.

Po niedzieli, po powrocie z Poznania planuję sprzątanie ogrodu i wygrabienie trawnika. Nie dość, że jest  sporo patyków i liści, które przywiało od sąsiadów to nie brakuje też mchu, który rozrasta się jak szalony. Szczególnie w zacienionych i wilgotnych miejscach.

Niestety, nie wiem czy zdążę posprzątać przed następnymi wichurami. Brytyjskie służby meteorologiczne ostrzegają bowiem przed kolejnym huraganem i sztormem. Tym razem będzie to Dennis. W Wyspy uderzy już w weekend. Jest duże prawdopodobieństwo, że podąży on śladem orkanu Ciara i również dotrze nad Polskę. Dlatego też bądźcie czujni i śledźcie najnowsze prognozy pogody. 

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
4 Autorzy komentarzy
Łucja-MariaAndrzej ZawadzkiZacisze LenkiEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

To nieciekawa wiadomość, miałam nadzieję że już będzie spokojnie. U nas mocno wiało ale na szczęście obyło się bez większych szkód. Człowiek jest bezradny w obliczu potężnej natury, to takie dołujące.
Pozdrowionka Andrzejku:)

Zacisze Lenki
Gość
Zacisze Lenki

W mojej okolicy, w Wielkopolsce, na szczęście nie narobiło większych szkód. Też jest trochę patyków i folii do usunięcia, które przywiał wiatr. Pozdrawiam serdecznie.:)

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Wybacz moją nieobecność, ale ostatnio trochę mnie zmogło choróbsko.
Bałam się trochę i czekałam na Ciarę z pewną obawą ponieważ co chwilę przychodziły ostrzegające alerty.
Czekałam, jednak na szczęście i nie pojawiła się.
Pozdrawiam serdecznie:)