Wiosenna niedziela

Dziś mamy kolejny, bardziej wiosenny niż zimowy dzień. Noce jednak są dość chłodne, a temperatura spada do ok. -3 stopni C. Za to w dzień wczoraj było +7, a dziś jest +10 i temperatura wciąż rośnie. To wartości w cieniu, bo w słońcu jest +25! Niesamowite. Przy tak pięknej pogodzie grzechem byłoby nie pospacerować, szczególnie po własnym ogrodzie, który wcale nie przypomina ogrodu uśpionego na zimę. Po pierwsze bo jest zimozielony, a po drugie bo kwitną już w nim niektóre kwiaty i krzewy. Zapraszam na przechadzkę.

BLUSZCZE I TURZYCE I… DYZIO

Moja kamelia Winter Star stwierdziła, ze dość mroźne noce to doskonały moment na rozwinięcie większej ilości pąków. Jeszcze za jednym razem nie miała tyle otwartych kwiatów. A dodam, że kwitnie od 01 października 2019.

KAMELIA WINTER STAR
KAMELIA WINTER STAR

W najlepsze kwitnie też mahonia bealei. O tym pochodzącym z Chin krzewie wkrótce napiszę troszkę więcej.

MAHONIA BEALEI

Kwitną także ciemierniki.

CIEMIERNIK
CIEMIERNIK

I moje wszystkie 3 przebiśniegi też się rozwijają. Miałem ich więcej, ale mi gdzieś zginęły. Dodam, że dwa rosną pomiędzy gałązkami trzmieliny i słabo je widać.

PRZEBIŚNIEGI

Krzewy wyglądają wyśmienicie. Niektóre z nich, takie jak azalie, różaneczniki, pierisy czy skimie japońskie zawiązały paki już wczesną jesienią, aby zakwitnąć wiosną.

SKIMIA JAPOŃSKA RUBELLA
MAGNOLIA GRANDIFLORA I TRZMIELINY PNĄCE
AUKUBY JAPOŃSKIE
RÓŻANECZNIKI, OSTROKRZEWY I LAUROWIŚNIE

Niektóre ostrokrzewy ptaki ogołociły już z owoców. Ale na wielu krzewach wciąż jeszcze są czerwone kulki. Łagodna zima i powszechne dokarmianie nie zmusza ptaków do ich konsumpcji. Ale pamiętam taką zimę, że w ciągu 2 dni ptaki zjadły owoce ze wszystkich ostrokrzewów meserveae Blue Princess rosnących u mnie jako żywopłot od wschodniej strony ogrodu.

RÓŻNE OSTROKRZEWY M.IN. MYRTIFOLIA I SILVER VAN TOL
OSTROKRZEW JC VAN TOL

Przepiękna niedziela. Ale musicie uważać. Bo w nocy pogoda od zachodu zacznie się diametralnie zmieniać. Do Polski nadciąga orkan Ciara. W Belgii już wieje ponad 130 km/h, w Niemczech wiatr może osiągać podobne prędkości. Na zachodzie i w centrum Polski może wiać nawet do 100 km/h. W górach, szczególnie w Sudetach prędkości te mogą być znacznie wyższe. IMiGW już ogłasza alarmy drugiego stopnia, a to oznacza, że  wiatr może powodować szkody i być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.

Uważajcie na siebie!

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
4 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiZacisze LenkiEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

I my dostaliśmy już alert, trochę się obawiam tej wichury.
A u Ciebie Andrzejku zieleń, kwiaty i słońce – od razu widać, że to luty:))) No pięknie jest!
U nas wciąż mroźno w nocy ale dzień dziś był w końcu słoneczny – miła odmiana po deszczowych dniach.
Cieplutko pozdrawiam.

Zacisze Lenki
Gość
Zacisze Lenki

Miło popatrzeć na tak piękny ogród, szczególnie że u mnie za oknem wieje i deszcz leje (nawet trochę gradu spadło). Pozdrawiam cieplutko.