Bluszcz pospolity Shamrock – styczeń 2020

Jak wiecie moja kolekcja bluszczy cały czas się powiększa. Można w niej znaleźć różne odmiany bluszczy pospolitych, kolchidzkich oraz bluszcz algierski i pastuchovii. Dziś zaprezentuję Wam bluszcz pospolity Shamrock, który rośnie w moim ogrodzie od ponad dwóch lat.

BLUSZCZ POSPOLITY SHAMROCK

Jego niewielkie liście są trójklapowe, jasnozielone z widocznym unerwieniem. Shamrock jest mniejszy od innych odmian bluszczu pospolitego. Mniejsze są zarówno jego listki, jak i cała roślina, która rosnąc dość wolno po ok. 10 latach może mieć 2 -3 metry wysokości czy szerokości.

BLUSZCZ POSPOLITY SHAMROCK

Pamiętajmy, że taką wysokość osiągnie jedynie przy podporach. Jeśli ich nie znajdzie świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa. Świetnie znosi przycinanie dlatego też sprawdzi się w nawet najmniejszych ogrodach. Pamiętajcie jedynie o warunkach jego uprawy. Preferuje miejsca zaciszne i osłonięte od wiatrów, szczególnie tych zimowych. Szczegóły jego uprawy znajdziecie TUTAJ.

BLUSZCZ POSPOLITY SHAMROCK

Na zakończenie przypomnę, że jesienno-zimowy cykl artykułów o bluszczach rosnących w moim ogrodzie dedykuję wspaniałym pracownikom Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w szczególności Paniom Magdzie i Wioletcie.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiJanina Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Janina
Gość
Janina

Kocham bluszcze. Niestety w naszym suchym i mało zacienionym ogrodzie niewiele jest miejsca na ich uprawę.
Cieszę oczy bluszczami i roślinami zimozielonymi u Ciebie. Twój ogród w każdym okresie ma wiele do zaoferowania. Pozdrawiam:):):)