Klimat największych polskich miast i aglomeracji – Zielona Góra

Dziś zapraszam na kolejną część cyklu artykułów o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Tym razem odwiedzimy jedno z najpiękniejszych ale też zarazem najcieplejszych miast Polski. Serdecznie zapraszam do Zielonej Góry! Przypomnę tylko, że w ramach cyklu opisałem już klimat takich miast i aglomeracji jak Warszawa czy Górny Śląsk.
 

Wszystkie zdjęcia w niniejszym poście są mojego autorstwa.

 
To jedno z moich ulubionych polskich miast. Słynie nie tylko z pięknej i dużej Starówki, ale również z winnic i obchodzonego co roku święta Winobrania. To prawdziwy festiwal koloru i radości.

 

 

Zielona Góra położona jest historycznie w północnej części Dolnego Śląska. Jak podają źródła nigdy nie leżała w historycznej krainie jaką jest Lubuskie,  którego dawna stolica mieści się na terenie obecnych Niemiec. Położenie geograficzne Zielonej Góry ma niebagatelny wpływ na pogodę panującą w tym urokliwym mieście. Miasto zamieszkuje obecnie prawie 120 000 mieszkańców i obok Gorzowa jest to największe miasto województwa.

Wróćmy jednak do klimatu. Do Zielonej Góry przez większą część roku dociera powietrze znad Atlantyku z umiarkowanej strefy klimatycznej. Dociera tu również powietrze znad Afryki, które latem przynosi upały, a zimą nadzwyczaj ciepłe dni. Co ciekawe w położonej na wzgórzach Zielonej Górze odnotowuje się mniej dni z przymrozkami niż na niżej położonych terenach sąsiadujących z miastem. Wg mnie jednym z najciekawszych wzgórz jest Góra Ceglana, na szczycie której możemy podziwiać wspaniały budynek palmiarni. Za to na jej zboczu jest piękna i stara winnica. Gorąco polecam odwiedziny tego interesującego ze wszech miar miejsca!Średnia roczna temperatura w Zielonej Górze to wg serwisu www.pogodynka.pl 8,9 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -0,8 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec – średnia to ok. 18,9 stopnia C. Sierpień jest niewiele chłodniejszy, ze średnią na poziomie 18,4 stopnia C. Najbardziej mokrym miesiącem roku jest lipiec. Spada wtedy średnio prawie 82,1 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 35,4 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 584,2 mm i nie odbiega znacząco od średniej dla całej Polski!

 

Niestety bardzo mało jest wiarygodnych źródeł podających historię pomiarów temperatury czy opadów w tym mieście. Do jednych z ciekawszych należy wspomniany już serwis Pogodynka Podawane są tam różne informacje pogodowe z lat 1981 – 2010. Dane w tym artykule pochodzą właśnie z tego serwisu.

Jak do tej pory w omawianym okresie najniższą temperaturę w Zielonej Górze odnotowano  14.01.1987 roku. Było to -22,2 stopnia C. Kilka lat później, 01 sierpnia 1994 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +36,8 stopnia C.

W mieście od kilku lat z powodzeniem odradza się istniejący tu kiedyś ogród botaniczny. Nie brak w nim moich ulubionych liściastych roślin zimozielonych. Mnie szczególnie zachwyciły olbrzymie jak na polskie warunki okazy laurowiśni wschodniej Herbergii.

A w okolicach Zielonej Góry znaleźć można potężne i przepiękne kompleksy leśne. W naturalnych warunkach występuje tu kasztan jadalny. Sporo drzew tego gatunku rośnie również w samym mieście.

 

Wszystkim z przyjemnością polecam odwiedziny tego urokliwego zakątka Polski.

Już wkrótce kolejne części cyklu! W następnym artykule przeniesiemy się do Gorzowa Wielkopolskiego! Serdecznie zapraszam do lektury!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Zielona Góra to miasto, które mile wspominam. Nie jestem też zaskoczona, że to miasto należy do Twoich ulubionych. Moje zdjęcia i relacja czeka na publikację. Jednak nie mam pojęcia kiedy to zrobię.
Pozdrawiam serdecznie:)