Spacer po Ogrodzie Botanicznym PAN w warszawskim Powsinie

Wydaje się, że zimą w ogrodach botanicznych nie dzieje się nic ciekawego. A jednak, warto tam zajrzeć i zobaczyć jak o tej porze roku funkcjonuje przyroda. W ostatnią sobotę wybrałem się ze znajomymi do Ogrodu Botanicznego PAN w warszawskim Powsinie. Oficjalna nazwa tej placówki to: “Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie”.

Na wstępie przypomnę, że Ogród otwarto dla zwiedzających w 1990 roku. Tworzenie roślinnych kolekcji i nasadzeń rozpoczęto w latach 1978-1979.

W Ogrodzie nie brakuje roślin zimozielonych, w tym tych liściastych. Bogata kolekcja różaneczników zachęca do spacerów wśród tych pięknych krzewów. Wiele z nich to okazy o kilkumetrowej wysokości i szerokości.

RÓŻANECZNIKI
RÓŻANECZNIKI
RÓŻANECZNIKI

Zawsze gdy zaglądam do Powsina jestem pod wrażeniem przepięknej, rosnącej blisko wejścia głównego (od ul. Prawdziwka) sosny żółtej. Niedaleko niej można znaleźć niebieskie iglaste “poduchy”

SOSNA ŻÓŁTA

Nie da się wejść do Ogrodu nie zauważając pięknie przebarwionych trzmielin pnących i rosnących koło nich juk karolińskich.

TRZMIELINY PNĄCE I JUKI
TRZMIELINY PNĄCE I JUKI

Obok nich posadzone są wiosenne kwiaty cebulowe np. tulipany, które już poczuły wiosnę i zaczęły kiełkować.

Przy szklarniach kiełkują inne wiosenne kwiaty cebulowe. To chyba narcyzy albo żonkile.

Na skarpach kwitnie gęsiówka macedońska.

GĘSIÓWKA MACEDOŃSKA

Obok niej skarpy zazielenia runianka japońska.

RUNIANKA JAPOŃSKA

Wśród różnych ciekawych roślin zadarniających zwróciłem uwagę na bardzo rzadko spotykaną w Polsce golterię Shannon! Gatunek ten znacznie się różni od dość powszechnej golterii rozesłanej. Ma znacznie większe liście i niestety jest troszkę mniej odporna na silne mrozy niż jej drobniejsza “koleżanka”.

GOLTERIA SHANNON

Niedaleko alpinarium rosną różne odmiany juk karolińskich.

JUKI KAROLIŃSKIE ODMIANA BRIGHT EDGE
JUKI KAROLIŃSKIE

W południowo-wschodniej część ogrodu rośnie piękna kalina burkwood’a. Prześliczny krzew, który wiosną wspaniale kwitnie, pachnie i przyciąga mnóstwo owadów zapylających.

KALINA BURKWOOD’A

Za Dworkiem Wojciecha Fangora jest mała bambusowa alejka.

BAMBUSOWA ALEJKA

W tej samej części Ogrodu Botanicznego PAN znajdziemy wieloletnie pierisy japońskie. To bardzo duże krzewy. Marzę o tym, żeby moje pierisy też tak urosły.

PIERIS JAPOŃSKI
PIERISY JAPOŃSKIE
PIERISY JAPOŃSKIE

Na koniec jeszcze bluszcze i różaneczniki.

RÓŻANECZNIKI I BLUSZCZE POSPOLITE

Niestety w sobotę pogoda nie sprzyjała spacerom. Było dość chłodno i wietrznie. Co chwilę kropił też deszcz. Dlatego dość szybko przebiegliśmy przez Ogród i udaliśmy się do szklarni. Relację z nich zamieszczę już wkrótce.

W okresie zimowym nieczynny jest zakątek z roślinami wrzosowatymi. Szkoda, bo ostrzyłem sobie na niego ząbki.

W styczniu 2020 Ogród otwarty jest codziennie w godz. 9.00-16.00. Wejście do Ogrodu tylko przez bramę główną od strony ul. Prawdziwka do godziny 15.00.

Oranżeria czynna jest codziennie w godzinach od 10.00 do 15.00.

Kawiarnia Cafe Ogród czynna jest również codziennie od 10.00 do 15.00. Polecam pieczone na miejscu ciasta i ciastka, szczególnie ptysie 🙂

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Ogrodu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o