Wiosennie

12 stycznia, środek zimy, a za oknami wiosna. Niby fajnie, że jest ciepło ale taka aura wcale nie jest dobra dla roślin. W mojej okolicy najprawdopodobniej z zimowego snu wybudziły się jeże. Dziś podczas spaceru po ogrodzie zaobserwowałem sporo nowych lejkowatych otworów w trawniku. Wyglądają jak ślady po żerowaniu jeży. Sporo roślin ma wielkie pąki na liście, które zwykle pojawiają się pod koniec lutego lub w marcu. W tym sezonie są już teraz. Kilka lat temu miałem podobne przypadki w ogrodzie. Ciepły grudzień i styczeń sprawiły, ze np. laurowiśnie bardzo szybko puściły pąki. Mróz, który pojawił się w lutym część z nich poważnie uszkodził. Na szczęście rośliny wypuściły potem nowe pąki. W ogrodzie zaobserwowałem też bezmuszlowe ślimaki. Latają także różne owady, a ptaki tak śpiewają jakby to był kwiecień. W bieżącym sezonie jesienno-zimowym tylko kilka razy był przymrozek, a najniższa temperatura jaką odnotowałem to -3 stopnie. Jak będzie dalej? Póki co prognozy nie przewidują ataku zimy, ale czas pokaże czy w centrum Polski spadnie zarówno temperatura jak i śnieg. Tymczasem zapraszam was na niedzielny spacer po Zimozielonym ogrodzie.

PÓŁNOCNO-ZACHODNIA CZĘŚĆ OGRODU
ZAKĄTEK Z AUKUBAMI JAPOŃSKIMI
CIEMIERNIK

Właśnie zaczynają kwitnąć ciemierniki. Rosną w zacienionym miejscu, gdzie słońce nie dociera nawet latem. Wciąż kwitnie jeszcze kamelia Winter Star. Wczoraj odwiedziłem Ogród botaniczny PAN w warszawskim Powsinie. W tamtejszych szklarniach kwitną ciepłolubne gatunki kamelii. Ależ spektakl! Już wkrótce pokażę Wam zdjęcia z mojej krótkiej wycieczki do Powsina.

KAMELIA WINTER STAR
OCZKO WODNE
ZAKĄTEK Z OSTROKRZEWAMI
ZACHODNIA STRONA OGRODU

Coraz bardziej nabrzmiałe są pąki kwiatowe na zimozielonej sarcococca confusa. Mahonia bealei kwitnie w najlepsze. Coraz więcej jej pąków zaczyna się rozwijać.

SARCOCOCCA CONFUSA
MAHONIA BEALEI

Spore pąki są także na laurowiśniach wschodnich (Otto Luyken, Caucasica, Herbergii).

LAUROWIŚNIA WSCHODNIA OTTO LUYKEN
LAUROWIŚNIA WSCHODNIA CAUCASICA
OSTROKRZEW KOLCZASTY JC VAN TOL
ZAKĄTEK EGZOTYCZNY
ZACHODNIA STRONA OGRODU
WSCHODNIA STRONA OGRODU

Życzę Wam wspaniałego tygodnia i serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Twoje ostrokrzewy pięknie się prezentują i aż dziw, że o tej porze roku są jeszcze tak mocno obsypane owocami. W październiku i listopadzie nie mogłam nadążyć z sypaniem słonecznika do karmników. A teraz? pojawiają się pojedyncze sikorki. Wczoraj spacerując po ogrodzie wsłuchałam się w radosny, wiosenny śpiew ptaków i miałam wrażenie, że zbliża się wiosna..