Aukuby japońskie – 06 stycznia 2020

Po wczorajszym, pięknym i słonecznym dniu nie ma już u mnie śladu. Dziś od rana jest pochmurno i lekko mży deszcz. W nocy złapał delikatny mróz, ale od rana temperatura jest znów dodatnia. Pogoda wyjątkowo nie sprzyja dziś spacerom. Mimo tego, poszedłem do ogrodu zrobić trochę zdjęć. Wśród fotografowanych przeze mnie roślin znalazły się m.in. aukuby japońskie. Te zimozielone krzewy liściaste są rzadkością w centralnej Polsce. A to dlatego, że powszechnie uważa się je za krzewy egzotyczne i niezbyt odporne na mrozy. To po części prawda. Aukuby pochodzą bowiem z Dalekiego Wschodu, a ich mrozoodporność ocenia się na ok. -24 stopnie C. Z doświadczenia wiem, że większe mrozy, połączone z brakiem śniegu i zimową suszą mogą zniszczyć te rośliny.

W moim ogrodzie rosną 2 odmiany aukuby japońskiej. To marmurkowa Crotonifolia i ciemnozielona w drobne kropki odmiana podstawowa tego krzewu.

ZAKĄTEK Z AUKUBAMI JAPOŃSKIMI CROTONIFOLIA
AUKUBA JAPOŃSKA CROTONIFOLIA
AUKUBA JAPOŃSKA CROTONIFOLIA
AUKUBA JAPOŃSKA CROTONIFOLIA

Aukuby japońskie, niezależnie od odmiany preferują miejsca cieniste lub półcieniste. Nie należy ich sadzić tam, gdzie będą narażone na bezpośrednie promienie słoneczne zarówno latem jak i zimą. Mróz w połączeniu ze słońcem może spalić ich liście. Podobnie zadziała na nie ostre, popołudniowe letnie słońce. Preferują lekko kwaśne bądź obojętne podłoże, wilgotne lecz przepuszczalne. Więcej informacji o ich wymaganiach oraz o moich zwycięstwach i porażkach w uprawie aukub japońskich znajdziecie TUTAJ Zapraszam również do lektury innych wpisów na portalu.

AUKUBA JAPOŃSKA – ODMIANA PODSTAWOWA
AUKUBA JAPOŃSKA – ODMIANA PODSTAWOWA
AUKUBA JAPOŃSKA – ODMIANA PODSTAWOWA
AUKUBA JAPOŃSKA – ODMIANA PODSTAWOWA

Aukuby to niezwykle dekoracyjne krzewy. I chociaż są dość wymagające to warto je zaprosić do zacienionych i osłoniętych, zacisznych ogrodów.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
EwaAndrzej ZawadzkiMagda Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Magda
Gość
Magda

Gratuluję sukcesów w gruntowej uprawie aukuby! Pozwolę sobie jednak na małe sprostowanie: aukuba należy obecnie do rodziny gariowatych (dawniej do dereniowatych), a kroton pstry (Codiaeum variegatum) – do wilczomleczowatych. Te rodziny w systemie klasyfikacji roślin znajdują się w osobnych rzędach, więc dość daleko od siebie. Nazwa odmiany ‘Crotonifolia’ wiąże się tylko z zewnętrznym podobieństwem liści.
Pozdrawiam!

Ewa
Gość
Ewa

Zawsze jak tu zaglądam to przychodzi mi do głowy, że po zdjęciach trudno się połapać jaka to pora roku:)))
To ogromna zaleta zimozielonego ogrodu, zawsze jest pięknie i zielono. Na aukubach się nie znam ale wyglądają bardzo efektownie. Serdeczności Andrzejku.