Grudzień 2019 w ogrodzie

Grudzień zaskoczył. Czym? rakiem zimy, słońcem i wysokimi jak na ten miesiąc temperaturami. Oczywiście zdarzały się chwile, kiedy termometry wskazywały ujemną temperaturę, ale w mojej okolicy słupki rtęcie nie spadły w grudniu poniżej -3 stopni. I to raptem jedynie kilka razy. Na ogół w moim zalesionym ogrodzie nawet nocami temperatura nie spadała poniżej zera, a przymrozek pojawił się jedynie 3 czy 4 razy.

Zapraszam na podsumowanie tego, co działo się w Zimozielonym ogrodzie w grudniu ubiegłego już roku.

Po chłodnym, ale nie mroźnym początku miesiąca zrobiło się cieplej, a na balkonie kwitły jeszcze ostatnie pelargonie. Tak, to nie pomyłka. Na początku grudnia te kwiaty jeszcze kwitły!

08 grudnia po raz pierwszy otworzyłem ogród w sezonie jesienno-zimowym. Ku mojemu zaskoczeniu na zwiedzanie ogrodu przyszło ponad 30 osób. Muszę przyznać, że było to bardzo przyjemne zaskoczenie. Pojawili się nie tylko miłośnicy ogrodów, ale także przedstawiciele mediów, m.in. znana blogerka i propagatorka roślin dla zapylaczy oraz projektów “zero waste” czy zdrowego stylu życia Pani dr Joanna Gałązka znana szerzej jako @offgrodniczka

Spotkanie, podobnie jak w sezonie letnim zakończył wspólny grill.

W połowie miesiąca pojawił się pierwszy solidny przymrozek, a ogród i rośliny pomalowane zostały przez przyrodę na srebrno. W następnych dniach jednak znów zrobiło się ciepło. Temperatury w dzień dochodziły do +15 stopni C.

Boże Narodzenie 2019 przyniosło zgoła inną pogodę. Padał deszcz, ale było ciepło. Pogoda zupełnie nie przypominała o tym, że właśnie zaczęła się zima.

W Sylwestra również panowała wiosenna pogoda. 8 stopni, chmury i lekki wiatr. Dopiero nocą lekko się ochłodziło, ale kolejny przymrozek przyszedł już po Nowym Roku.

Grudzień był nadzwyczaj ciepły. Było też sporo dni ze słoneczną aurą, dzięki czemu najkrótsze dni w roku były nieco przyjemniejsze niż zwykle. Na szczęście grudzień okazał się też dość mokry. Spadło sporo deszczu co ma niebagatelne znaczenie dla roślin. Szczególnie przed nadejściem oczekiwanych chłodów.

Poniżej znajdziecie tabelę z temperaturami odnotowanymi w grudniu 2019. Pochodzi ona ze strony internetowej ACCUWEATER

Już wkrótce zapraszam na podsumowanie całego 2019 roku. W ubiegłym roku wiele się zmieniło w ogrodzie. I chociaż już od dawna obiecuję sobie, że to już koniec zmian, to znów okazało się, że na ten rok mam także sporo planów. Opiszę je w osobnym artykule.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiUla H. Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ula H.
Gość
Ula H.

Witaj ! Ogród znów wygląda przepięknie i imponująco ! Aż trudno uwierzyć, że to zimowy, grudniowy ogród. Gratuluję ogrodnikowi, bo naprawdę jest się czym pochwalić. Oczko wodne i brama z bluszczu – ujęły mnie. Pozdrawiam serdecznie 🙂