Klimat największych polskich miast i aglomeracji – Warszawa

Dokładnie 5 lat temu opublikowałem na ówczesnym blogu pierwszy artykuł z cyklu o klimacie panującym w największych miastach i aglomeracjach w Polsce. Od tamtej pory minęło już trochę czasu. Warto więc przypomnieć sobie jakie warunki klimatyczne natrafimy w różnych rejonach Polski. A w naszym kraju jest mimo wszystko dość spora ich rozpiętość.

Cykl rozpocznę od stolicy i jej okolic. To naturalne, gdyż mieszkam na południowo-zachodnich przedmieściach Warszawy, w tzw. Paśmie Zachodnim, które obejmuje takie miasta jak Piastów, Pruszków, Komorów, Brwinów, Podkowa Leśna, Milanówek czy Grodzisk Mazowiecki. Niektórzy dodają do tej listy jeszcze Żyrardów.

W postach w cyklu “Klimat największych polskich miast i aglomeracji” opiszę również warunki pogodowe panujące w aglomeracji śląskiej, w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Kielcach, w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, w Opolu, Rzeszowie oraz w Toruniu i Bydgoszczy.

WARSZAWA – PLAC ZAMKOWY

Warszawa położona jest w dolinie Wisły na równinie mazowieckiej. Wisła ma duże znaczenie dla klimatu stolicy. Rzeka nadaje specyficzną cyrkulację powietrza. Poza tym jest źródłem świeżych mas powietrza docierających do miasta.

OGRÓD BOTANICZNY PAN W WARSZAWSKIM POWSINIE – MAJ

Do Warszawy przez większą część roku dociera powietrze polarno-morskie z umiarkowanej strefy klimatycznej. Latem przynosi ono deszcze i chłodniejsze powietrze. Zimą natomiast poza deszczami przynosi do Warszawy odwilż i cieplejsze masy powietrza. Przez ok. 120 dni Warszawa jest pod wpływem powietrza kontynentalnego. Latem to upały, zimą piękna pogoda i mróz. Jak podaje serwis internetowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej POGODYNKA.PL średnia roczna temperatura w stolicy to 8,5 stopnia C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -1,9 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec – średnia to 19 stopni C. Lipiec to również najbardziej mokry miesiąc roku. Spada wtedy średnio 72,9 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to luty. Średnia opadów w tym miesiącu to 26,1 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 532 mm. Warto wspomnieć, że pomiary te dotyczą lat 1981-2010.

OGRÓD BOTANICZNY PAN W WARSZAWSKIM POWSINIE – KWIECIEŃ

Trochę inne dane podaje z kolei WIKIPEDIA Wg tego serwisu najzimniejszym miesiącem w Warszawie jest styczeń ze średnią temperaturą na poziomie -1,9 stopnia C. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec – średnia to 20 stopni C. Najbardziej mokrym miesiącem jest wg Wikipedii sierpień. Spada wtedy średnio 93,2 mm deszczu. Najsuchszym miesiącem jest za to marzec: 28,9 mm. Natomiast całoroczna średnia opadów waha się na poziomie ok. 584 mm. Warto wspomnieć, że pomiary te dotyczą okresu po roku 2000.

WARSZAWA – PANORAMA MIASTA

Pierwsze pomiary temperatury rozpoczęto tu już w 1655 roku. Jednakże regularne pomiary klimatyczne zaczęły się dopiero w czasach panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak do tej pory najniższą temperaturę zanotowano w Warszawie w 1929 roku. Było to -33 stopnie C. Kilkanaście lat później, w czasie II Wojny Światowej w sierpniu 1943 roku odnotowano z kolei najwyższą temperaturę, aż +37 stopni C.

OGRÓD BOTANICZNY UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO W MAJU

Pisząc o rekordach temperaturowych warto jeszcze wspomnieć, że czasami do Warszawy docierają polarne masy powietrza, które odpowiedzialne są zimą za rekordowo niskie temperatury. Latem natomiast przybywa do nas czasami powietrze zwrotnikowe, znacząco podnosząc słupki rtęci. W ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej dni, w których mamy przypływ gorących mas powietrza znad Afryki.

Jak każde duże miasto Warszawa również ma wpływ na tutejszy mikroklimat. Z uwagi na duże zagęszczenie budynków, masy kamienia, asfaltu i betonu powstaje tu tzw. efekt miejskiej wyspy ciepła. Jest to widoczne szczególnie w czasie letnich wieczorów, kiedy temperatura w centrum spada o wiele wolniej niż na przedmieściach. Miejsce gdzie mieszkam też generuje specyficzny mikroklimat. Wszystko dzięki dużemu zalesieniu. Latem jest tu kilka stopni chłodniej niż w Warszawie, zimą natomiast potrafi być kilka stopni cieplej.

Już wkrótce kolejne części cyklu! Serdecznie zapraszam do lektury!

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
♥ Łucja-Maria ♥
Gość

O!!!!
Ciekawy cykl tematyczny.
Pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

A dziękuję bardzo 🙂 Mam nadzieję, że kolejne posty w tym temacie też będą ciekawe 🙂 Pozdrowienia!

Ewa Jurewicz
Gość

Bardzo ciekawe informacje. U nas ciągle biało ale temperatura zdecydowanie idzie do góry. Miłego dnia Andrzejku.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję 🙂 Już niedługo napiszę o Krakowie i o Górnym Śląsku 🙂 U nas było bardzo niewiele śniegu i cały w nocy stopniał. Dziś +7 i strasznie wieje 🙁 Miłego weekendu Ewuniu! Pozdrowionka!

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Serce się moje raduje na widok wspaniałych azalii, magnolii i różaneczników.
Gdy będzie sprzyjająca pogoda i piękna wiosna to już na początku kwietnia możemy zobaczyć kwitnące magnolie. Już sama ta myśl mnie bardzo cieszy.
Miłego weekendu:)