Listopad 2019 w ogrodzie

Tegoroczny październik zakończył się przymrozkiem. Ale nie objął on całego ogrodu, a jedynie jego niewielką, najmniej osłoniętą część. Za to początek listopada okazał się nie zwykle ciepły, a temperatury dochodziły do +20 stopni! Na wielu drzewach wciąż utrzymywały się jeszcze liście.  W ogrodzie kwitło jeszcze wiele doniczkowych kwiatów.

Druga dekada miesiąca również zaskoczyła ciepła pogodą. Wreszcie jednak spadło trochę deszczu. A ja miałem przyjemność wziąć udział w spotkaniu autorskim z Mają Popielarską. W ogrodzie wciąż z przyjemnością kosiłem trawnik.

Trzecia dekada listopada to czas finałowych jesiennych porządków w ogrodzie. Grabienie liści z trawnika i kory sosnowej, przygotowanie miejsca dla zimujących w ogrodzie jeży, dokarmianie ptaków i czyszczenie oczka wodnego. W tym czasie sadzonki roślinek, które dostałem od znajomych oraz te, które sam ukorzeniam powędrowały na zimę do foliaka rodziców. Listopad zakończyłem Andrzejkami i… kwiatami kamelii japońskiej. Mimo chłodów ona wciąż jeszcze kwitnie!

Listopad był dość ciepłym miesiącem, niestety brakowało dostatecznej ilości opadów. Kilka razy w miesiącu podlewałem krzewy. To bardzo ważne, aby zimozielone rośliny liściaste (oraz iglaste) porządnie podlać przed nadejściem mrozów.

Powyższa tabela temperatur notowanych w listopadzie w Warszawie pochodzi jak co miesiąc ze strony internetowej ACCUWEATHER.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Listopad był całkiem przyjemny natomiast grudzień obdarza nas już mrozem. No cóż zima zbliża się szybkimi krokami.
Serdecznie pozdrawiam:)