Trochodendrony araliowate na początku grudnia 2019

Trochodendron araliowaty to zimozielony krzew lub niewielkie drzewko, które przybyło do Europy z Dalekiego Wschodu. Jego ojczyzną są Wyspy Japońskie i Tajwan, ale trochodendron zaaklimatyzował się nie tylko w krajach o łagodnym klimacie ale również np. w Finlandii. Kilka krzewów rośnie w Arboretum SGGW w Rogowie. A dwa trochodendrony znajdziecie w moim Zimozielonym podwarszawskim ogrodzie. O szczegółach ich uprawy przeczytacie w zakładce “Moje Rośliny”, którą znajdziecie w menu głównym portalu. Wystarczy jednak kliknąć TUTAJ.

Pierwszy z trochodendronów rośnie u mnie od czerwca 2017. Krzew przez 3 sezony trochę urósł. A co roku jego przyrosty są coraz większe. Z niecierpliwością czekam kiedy zakwitnie. Ale pewnie potrzebuje do tego jeszcze 2-3 lat. Poniżej zdjęcia mojego starszego trochodendrona, zrobione wczoraj popołudniu.

TROCHODENDRON ARALIOWATY
TROCHODENDRON ARALIOWATY
TROCHODENDRON ARALIOWATY
TROCHODENDRON ARALIOWATY

Drugi z moim trochodendronów rośnie  od maja 2018. Mimo tego, że wygląda troszkę inaczej, to wciąż ta sama roślina i szczerze mówiąc nie wiem, czy istnieją różne odmiany trochodendronów. W każdym razie ubiegłoroczny nabytek ma wg mnie troszkę inne liście. Są one większe i szersze niż u starszego egzemplarza. Być może to kwestia miejsca i nasłonecznienia. Albo pochodzenia sadzonek. Szukałem u wielu źródeł ale nikt nie jest za bardzo w stanie mi pomóc. A może przez pomyłkę wyhodowałem właśnie nową odmianę “Andrzej”? Żartuję oczywiście, ale faktycznie jego liście są troszeczkę inne. Sami zresztą zobaczcie. Zdjęcia z wczorajszego popołudnia.

TROCHODENDRON ARALIOWATY
TROCHODENDRON ARALIOWATY
TROCHODENDRON ARALIOWATY
TROCHODENDRON ARALIOWATY

Co ciekawe, tuż przed nadejściem zimy listki trochodendronów brązowieją, na wiosnę powrócą do swojego zielonego koloru. Nie sugerujcie się też białymi nalotami na liściach. To ślady po obecności ponad nimi ptaków.

Niezależnie od tego, czy są to dwie różne odmiany czy jednak jedna i ta sama warto pokusić się o uprawę trochodendronów. To niezwykle ciekawe i oczywiście zimozielone piękności.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

10
Dodaj komentarz

avatar
4 Wątki komentarzy
6 Odpowiedzi na wątki
1 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
5 Autorzy komentarzy
MarcinŁucja-MariaEwaAndrzej ZawadzkiBeata Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Beata
Gość
Beata

Super ciekawostki w tym Pana ogrodzie
Pozdrawiam i miłego dnia..
Trochodendrony piękne napewno zakwitną będzie co podziwiać. Dzięki temu blogowi pogłębiam swoją również swoją wiedzę o roślinach. Tak trzymać.

Ewa
Gość
Ewa

Jesteś Andrzejku prawdziwą skarbnicą wiedzy:) Właściwie nic nie wiem na temat trochodendronów, dla mnie to ciekawostka. Jestem bardzo ciekawa kwiatów. Cieplutko pozdrawiam!

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Cudowne rośliny. Byłam ciekawa jak kwitnie Trochodendron araliowaty. Sprawdziłam u wujka G i oczarowały mnie te kwiaty. Są niezwykle oryginalne.
Serdecznie pozdrawiam:)

Marcin
Gość
Marcin

To rzeczywiście piękna roślina, zupełnie nie wiedzieć czemu nieobecna w polskich szkółkach. Mój ma ok. 1,2 m wysokości i od dwóch lat kwitnie. Nie są jakoś specjalnie piękne te kwiaty, bardziej lubię ulistnienie tego krzewu. Szczególnie zimą trzyma fason, podczas gdy inne zimozielone krzewy (różaneczniki, kaliny) zwieszają swoje liście. Co do odmian – wg mojej wiedzy nie ma takich, natomiast są dwie formy: japońska i tajwańska. Ta tajwańska szybciej rośnie i docelowo może być większa, ale z mrozoodpornością u niej nieco gorzej. Pozdrawiam i nieustająco zapraszam do odwiedzenia mojego bloga (z zimozielonych pisałem niedawno o różaneczniku alpejskim i dębie Rehdera)… Czytaj więcej »