Ogród na początku grudnia 2019

Dziś miałem pisać comiesięczne podsumowanie tego, co działo się w ogrodzie w listopadzie, ale kiedy wróciłem popołudniu do domu zmieniłem plany. Dlaczego? Bo dziś był w mojej okolicy piękny, słoneczny dzień. Co prawda było dość chłodno, jedynie +4 stopnie, ale poranek nie przyniósł zapowiadanych przymrozków, a w dzień na słoneczku było nawet całkiem przyjemnie. W końcu mamy już grudzień i nie należy się spodziewać upałów. Gdy tylko wróciłem do domu, szybko nakarmiłem kota i pobiegłem z aparatem do ogrodu zrobić trochę zdjęć.

Dzisiejszy wpis to przedsmak tego, co będziecie mogli zobaczyć już w najbliższą niedzielę 08 grudnia 2019 roku, w godzinach 12.00 – 14.00. Tego dnia mój ogród będzie dla Was otwarty, a ja chętnie oprowadzę Was po nim i poopowiadam o różnych rosnących tu roślinach, zarówno tych bardziej znanych jak i tych dość tajemniczych i jak na warunki klimatyczne okolic Warszawy dość egzotycznych. Serdecznie zapraszam na grudniowy spacer po Zimozielonym ogrodzie! Przypomnę Wam adres: 05-840 Brwinów, ul. Lilpopa 42, wejście od Jaśminowej 🙂

Ciekaw jestem jak długo przetrwają kwitnące wciąż pelargonie. Dziś nad ranem miał być przymrozek, ale przeszedł gdzieś bokiem. Czy kolejna noc przyniesie ujemne temperatury, które dokończą żywota ozdobnych kwiatów na balkonie?

WEJŚCIE DO DOMU I BALKON
OCZKO WODNE
ZAKĄTEK Z AUKUBAMI JAPOŃSKIMI I INNYMI ZIMOZIELONYMI KRZEWAMI I BYLINAMI
CENTRALNA CZĘŚĆ OGRODU
ZACHODNIA STRONA OGRODU

Dzięki mnogości zimozielonych krzewów o wielobarwnych liściach w ogrodzie jest bardzo kolorowo. Dominuje oczywiście zieleń, ale nie brak też odcieni bieli czy rożnych odcieni koloru żółtego.

To już chyba ostatnie chwile liści na kasztanie jadalnym. Przypomnę tylko, że drzewko to dostałem w maju od Piotra spod Strzelc Opolskich. Kasztan bardzo ładnie się rozrósł. Dzięki łagodnej końcówce jesieni kasztan wciąż jeszcze ma liście. Ale jak wspomniałem to już ich ostatnie dni.

KASZTAN JADALNY
KOLOROWY ZAKĄTEK
BLUSZCZ ALGIERSKI I TRZMIELINA PNĄCA EMERALD GAIETY
ZAKĄTEK EGZOTYCZNY
ARAUKARIA CHILIJSKA
MAHONIA BEALEI

W ogrodzie zaczęła kwitnąc mahonia bealei. Jeśli będzie mróz kwiaty raczej tego nie przetrwają.

Wiele innych krzewów, takich jak różaneczniki, azalie, pierisy japońskie, zimozielone kaliny czy skimie japońskie ma pąki kwiatowe, które jednak rozwiną się dopiero wiosną.

SKIMIA JAPOŃSKA RUBELLA
PIERIS JAPOŃSKI DEBUTANTE
POŁUDNIOWO-WSCHODNIA CZĘŚĆ OGRODU

To był przepiękny, słoneczny dzień. A już jutro pokażę Wam moje trochodendrony araliowate. Pojutrze podsumowanie listopada w ogrodzie.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiUla H. Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ula H.
Gość
Ula H.

Już widać, że ogród jest piękny i zajmuje dużą powierzchnię. Pewnie jest w nim sporo cienistych zakątków. Szkoda, że mam do niego tak daleko, bo na pewno skorzystałabym z zaproszenia. Pozdrawiam 🙂