Jaka będzie nadchodząca zima?

W mojej okolicy zrobiło się bardzo zimno. Jeszcze we wtorek było ponad 15 stopni, Wczoraj ledwie 6 C. Do tego wiał zimny, przeszywający wiatr. Dziś od rana jest pogodnie, ale o 07.00 były -2 stopnie. W takich chwilach zawsze zadaję sobie pytanie o zbliżającą się zimę. Jaka ona będzie? Czy przyjdzie na czas? A może dopiero w lutym, tak jak w ostatnich 2 sezonach? Z ciekawością przeglądam informacje i długoterminowe prognozy. Również te z zagranicznych serwisów.

31 GRUDNIA 2018
20 STYCZNIA 2019

Ostatnio czytałem prognozy amerykańskich i chińskich służb meteorologicznych. Przewidują one, że zima w Europie, szczególnie w jej wschodniej i północnej oraz częściowo centralnej części ma być długa, śnieżna i nadzwyczaj mroźna. Tęgie mrozy mają wg tych prognoz opanować Skandynawię, Rosję, państwa nadbałtyckie, Białoruś, Ukrainę i większą cześć Polski (w tym Warszawę i okolice). Mróz ma dotrzeć nawet nad północne Niemcy, Danię i część Wielkiej Brytanii. Mroźny jęzor ma wg tych prognoz spłynąć znad Rosji również nad Węgry i dalej na południe nad Bałkany.

25 STYCZNIA 2019
25 LUTEGO 2019

Inne prognozy są wręcz odwrotne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował właśnie długoterminową prognozę, w której póki co nie widać mroźnej zimy. Chłód (ale nie jakiś szczególny) ma pojawić się w styczniu i w pierwszej połowie lutego. Należy się też spodziewać opadów, i to zarówno deszczu jak i śniegu. Ale tęgich mrozów raczej unikniemy.

25 LUTEGO 2019

Czy te prognozy się sprawdzą? Trudno powiedzieć. Czasami modele pogodowe bywają przydatne, ale często aura robi meteorologom pstryczka w nos i ma się nijak do ich prognoz. Zima zaczyna się dopiero za miesiąc. Do Bożego Narodzenia prognozy mogą się diametralnie zmienić. Oby na lepsze dla nas i dla roślin. No i dla naszych portfeli, które za sprawą mrozów na pewno będą na wiosnę szczuplejsze.

17 MARCA 2019

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu. Na pewno tu napiszę zarówno o najświeższych prognozach, jak i o tym, co dzieje się na bieżąco w ogrodzie.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja-MariaAndrzej ZawadzkiEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

I ja czytałam skrajnie różne prognozy. Czas pokaże jaka będzie zima, niestety nie mamy na to wpływu. Oby nie trwała zbyt długo. Miłej niedzieli Andrzejku 🙂

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Andrzejku! Jaka będzie zima? Czas pokaże. Są prognozy, że będzie siarczysty mróz i śnieg, inne mówią, że doświadczymy zmiennej pogody z deszczem i śniegiem z deszczem. Meteorolodzy amerykańscy uważają, że zima w Polsce będzie krótka i dość ciepła, w szczególności w grudniu. Oby tak było.
Życzę Ci miłego, słonecznego tygodnia:)