Roślinne niespodzianki od Grzegorza

Stali bywalcy portalu wiedzą, że sporo roślin, które rosną w moim ogrodzie dostałem albo od fanów portalu i bloga albo od znajomych. We wrześniu spotkała mnie już druga w tym roku przemiła niespodzianka od Grzegorza z Wrocławia. Wiosną dostałem od niego kilka sadzonek zimozielonych paproci. Jesienią znów mnie zaskoczył, tym razem zarówno paprociami jak i paprotnikiem i głogownikami. Wszystkie rośliny są oczywiście zimozielone.

SADZONKI OD GRZEGORZA

Grzegorz jest zapalonym ogrodnikiem. Poznaliśmy się kilka lat temu w Poznaniu, na Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych organizowanym jako wydarzenie Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA.

A oto sadzonki roślin, które dostałem ostatnio od Grzegorza. Poniżej paprotnik szczecinkozębny Congestum (Polystichum setiferum ‘Congestum’).

PAPROTNIK SZCZECINKOZĘBNY CONGESTUM

Nerecznica siebolda (Dryopteris sieboldii) to kolejna roślinka od Grzegorza.

NERECZNICA SIEBOLDA

Inna paproć, którą dostałem to siewka języcznika. To najprawdopodobniej jakiś mieszaniec kilku odmian.

JĘZYCZNIK (SIEWKA)

Najbardziej zaskoczyły mnie sadzonki głogowników davidii (lub stranwesji davidii). I tu pojawia się znane wśród botaników od lat pytanie. Czy to inne gatunki czy takie same. Niektóre źródła oceniają, że stranwesja to nic innego jak głogownik. Inne z kolei traktują stranwesję jako osobny gatunek. Mam w ogrodzie kilkuletnią stranwesję davidii i wygląda ona troszkę inaczej niż głogownik davidii. Zobaczymy co wyrośnie z tych siewek.

GŁOGOWNIK

Po kilku dniach postanowiłem rozsadzić te sadzonki. Mam teraz 4 doniczki z głogownikami (stranwesjami). Obok widoczne są juki Gloriosa, które dostałem od innej znajomej. Ale o tych sadzonkach i innych widocznych na poniższych zdjęciach napiszę osobny post.

SADZONKI GŁOGOWNIKÓW (PO PRAWEJ)
KĄCIK ROBOCZY I ROŚLINNE “PRZEDSZKOLE”

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja-MariaAndrzej ZawadzkiEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Wspaniały prezent, to niezwykle ciekawe odmiany. Zastanawiam się tylko, gdzie Ty to wszystko zmieścisz?:)
Sama wiem ile radości daje obserwowanie jak roślina się rozrasta i mężnieje. Każda z nich ma swoją historię, tym bardziej jest cenna. Serdeczności Andrzejku!

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Piękny prezent, który wzbogacił Twoją kolekcję i sprawił Ci wielką przyjemność.
Serdecznie pozdrawiam:)