Berberys brodawkowaty – jesień 2019
Listopad to idealny moment na prezentację zimozielonych roślin liściastych w jesiennej odsłonie. W ogrodzie, poza sprzątaniem niewiele się teraz dzieje, warto więc zobaczyć jak w tym okresie wyglądają poszczególne krzewy czy pnącza. To również okazja do przybliżenia Wam wielu gatunków i odmian moich ulubionych roślin. Tym bardziej, że na portalu, w zakładce MOJE ROŚLINY systematycznie uzupełniam opisy krzewów rosnących w Zimozielonym ogrodzie.
W moim ogrodzie rośną 3 odmiany zimozielonych berberysów. Kilka dni temu prezentowałem Wam berberys julianae. Wpis ten znajdziecie TUTAJ. Dziś zapraszam do obejrzenia zdjęć jego kuzyna. To berberys brodawkowaty często zwany także gruczołkowatym.


Uważajcie na jego kłujące listki i na kolce, które wyrastają z łodyżek.
Ta niewielka odmiana zimozielonego berberysu w warunkach klimatycznych środkowej Polski dorasta do ok. 120-150 cm wysokości i szerokości. Jego drobne liście są skórzaste, sztywne i ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Im więcej światła tym krzew piękniej się wybarwia.


Berberys brodawkowaty jest zimotrwały i mrozoodporny. Wytrzymuje spadki temperatur do ok. -23 stopni, a okresowo toleruje również niższe temperatury. Szczegółowe wymagania krzewu i warunki jego uprawy znajdziecie w zakładce MOJE ROŚLINY, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Gorąco polecam uprawę tego krzewu. Z uwagi na to, że świetnie toleruje przycinanie i formowanie sprawdzi się nie tylko w dużych, przestronnych ogrodach ale także tych małych, gdzie każdy metr kwadratowy ziemi jest na wagę złota.
Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.
Dodaj komentarz