Mahonia pośrednia Winter Sun

Nieco ponad rok temu moja kolekcja mahonii wzbogaciła się o nowy krzew. W październiku 2018 roku posadziłem w ogrodzie mahonię pośrednią Winter Sun (Mahonia media Winter Sun). To gatunek trochę bardziej wrażliwy na niskie temperatury niż znana mahonia pospolita (ostrolistna). Mahonia pośrednia wymaga miejsc zacisznych i osłoniętych od wiatru. Preferuje żyzną, wilgotną lecz przepuszczalną glebę od lekko zasadowej po lekko kwaśną. Tak krzew wygląda dziś.

MAHONIA MEDIA WINTER SUN

Krzew w chwili zakupu miał mnóstwo młodych przyrostów i dość spore pąki kwiatowe. W listopadzie zakwitł.

MAHONIA MEDIA WINTER SUN
MAHONIA MEDIA WINTER SUN

Ten wyselekcjonowany w Irlandii gatunek w krajach o łagodniejszych zimach kwitnie już nawet w grudniu. W warunkach klimatycznych środkowej Polski kwiaty powinny pojawić się na krzewie wczesną wiosną.

Niestety mróz z przełomu listopada i grudnia i późniejszy śnieg uszkodziły zarówno kwiaty jak i młode liście.

MAHONIA MEDIA WINTER SUN

Wiosną tego roku przyciąłem obumarłe pędy, a krzew przesadziłem do zakątka, w którym rosną inne odmiany i gatunki mahonii. W nowym miejscu mahonia pośrednia ma więcej światła, a latem docierają tam promienie słoneczne. Od połowy jesieni aż do maja miejsce to jest zacienione ale dość jasne, z dużą ilością światła rozproszonego.

MAHONIA MEDIA WINTER SUN

Tak mahonia pośrednia wyglądała w kwietniu tego roku.

MAHONIA MEDIA WINTER SUN

Poniżej zdjęcia krzewu zrobione dziś przed południem. Więcej informacji o tym gatunku mahonii znajdziecie wkrótce na portalu w zakładce “Moje rośliny”.

MAHONIA MEDIA WINTER SUN
MAHONIA MEDIA WINTER SUN

To bardzo ciekawy gatunek mahonii, warto ją zaprosić do swojego ogrodu.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o