Bluszcz pospolity Crispy – jesień 2019

Chrupiący czy kędzierzawy? A może szeleszczący? Na pewno malutki i śliczny! O kim albo o czym mowa? Co może chrupać albo zgrzytać w ogrodzie? To bluszcz pospolity Crispy, kolejny “maluszek” spośród wielu gatunków i odmian bluszczy rosnących w Zimozielonym ogrodzie.

BLUSZCZ POSPOLITY CRISPY

To wolno rosnące pnącze jest przeurocze, a z uwagi na niewielkie rozmiary świetnie nadaje się do najmniejszych nawet ogródków czy rabat. Jego drobne, mocno wcięte listki są ogromną ozdobą roślinki. Poniżej zdjęcie sprzed 3 lat. Pozostałe fotki robiłem dwa dni temu 🙂

BLUSZCZ POSPOLITY CRISPY

W porównaniu z liśćmi podstawowej odmiany bluszczu pospolitego czy z liśćmi bluszczy kolchidzkich to drobniutkie maleństwa. I choć sama roślinka jest naprawdę mała, jest to jeden z najstarszych bluszczy w moim ogrodzie. Rośnie tu już chyba 10 lat.

BLUSZCZ POSPOLITY CRISPY

Bluszcz pospolity Crispy wymaga stanowisk półcienistych, wilgotnych i  osłoniętych, gdzie nie będzie narażony na promienie zimowego słońca. Więcej informacji o jego uprawie znajdziecie w zakładce Moje rośliny, wystarczy kliknąć TUTAJ.

BLUSZCZ POSPOLITY CRISPY

Na zakończenie przypomnę, że jesienno-zimowy cykl artykułów o bluszczach rosnących w moim ogrodzie dedykuję wspaniałym pracownikom Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w szczególności Paniom Magdzie i Wioletcie.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Bardzo trudno mi uwierzyć, że ten malutki bluszczyk rośnie u Ciebie już 10 lat. Śliczna miniaturka.
Serdecznie pozdrawiam:)