Zimozielone rośliny liściaste w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

Niemal dokładnie miesiąc temu po raz ostatni w tym sezonie odwiedziłem Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Moją październikową relację obejrzycie i przeczytacie TUTAJ. Aż do kwietnia Ogród będzie nieczynny. Trochę szkoda, bo można w nim znaleźć dosyć sporą kolekcję zimozielonych roślin liściastych, które właśnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na innych drzewach i krzewach nie ma liści, a na rabatach nie kwitną już kwiaty,  są wyjątkowo ozdobne i pięknie prezentują swoją zieleń. Ale nic straconego, zobaczycie je w tym wpisie. Dziś zapraszam Was na wirtualny spacer, podczas którego zaprezentuję Wam te rośliny. Pod zdjęciami znajdziecie ich nazwy. Dodam, że zdjęcia robiłem 7 października 2019.

BLUSZCZ KOLCHIDZKI DENTATA
BLUSZCZ KOLCHIDZKI DENTATA

W Ogrodzie największe wrażenie zrobił na mnie wieloletni bluszcz kolchidzki Dentata. Ale oprócz bluszczy, przede wszystkim tych pospolitych jest tu znacznie więcej zimozielonych roślin liściastych. Spacerując po alejkach czy ścieżkach nie da się nie zauważyć przepięknych zimozielonych kalin (Burkwood’a i sztywnolistnej), ogników szkarłatnych, różaneczników czy mahonii.

OGNIK SZKARŁATNY (W TLE)
RÓŻANECZNIK, W TLE LAUROWIŚNIA WSCHODNIA

Bukszpany tu rosnące nie oparły się atakowi gąsienic ćmy bukszpanowej. Trochę mnie to dziwi, gdyż spodziewałem się, że Ogród Botaniczny UW natychmiast zauważy obecność szkodnika. Tym bardziej, że jest o nim głośno w mediach.

BUKSZPAN
KALINA BURKWOOD’A
TRZMIELINA PNĄCA
RUNIANKA JAPOŃSKA
OSTROKRZEW KOLCZASTY

W OB UW znajdziemy przepiękne ostrokrzewy, chociaż przyznać trzeba, że liczba gatunków i odmian nie powala na kolana. W wielu miejscach natrafimy na bluszcz pospolity odmiany Profesor Seneta. Patron bluszczu był naukowcem tutejszego Uniwersytetu i to on właśnie wyselekcjonował tę odmianę. 

BLUSZCZ POSPOLITY PROFESOR SENETA
PAPROTNIK SZCZECINKOZĘBNY
TURZYCA MORROWII
JĘZYCZNIK ZWYCZAJNY

Zwróciłem uwagę na zimozielone turzyce, paprotniki, paprocie i mahonię bealei, która jest wyjątkowo urocza. Mojej uwadze nie uszła także juka sina (glauca), która jest jedną z najbardziej mrozoodpornych i zimotrwałych juk.

MAHONIA BEALEI
JUKA GLAUCA
OSTROKRZEW PERNYI
OSTROKRZEW KOLCZASTY I OSTROKRZEW PERNYI
BAMBUSY
JĘZYCZNIK ZWYCZAJNY
OGNIK SZKARŁATNY
KALINA BORKWOOD’A “CONOY”
BLUSZCZ POSPOLITY ODMIANA KRZEWIASTA
RÓŻANECZNIKI
BLUSZCZ POSPOLITY PROFESOR SENETA
BARWINEK POSPOLITY VARIEGATA

Rośnie tu również sporo różaneczników i azalii japońskich. Wśród roślin okrywowych dominują runianki japońskie i barwinki oraz bluszcze pospolite i kolchidzkie. Wśród zimozielonych bylin nie brakuje wspomnianych wcześniej paproci i paprotników czy turzyc oraz żurawek.

Ogród Botaniczny UW to wspaniałe miejsce na zielony spacer w centrum Warszawy. A będzie jeszcze piękniejsze, gdy cześć Ogrodu położona przy reprezentacyjnych Alejach Ujazdowskich nabierze elegancji i szyku.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja-MariaAndrzej ZawadzkiEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Taki ogród zachwyca przez cały rok, wspaniałe miejsce. Ślicznie wyglądają teraz ogniki ubrane w czerwone korale.
Dziękuję za miły spacer! Wspaniałego weekendu Andrzejku 🙂

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Troszeczkę zazdroszczę Ci tej bliskości Ogrodu Botanicznego. Uwielbiam spacerować po takich enklawach zieleni.
Faktycznie, ktoś przegapił w Ogrodzie buszującą ćmę bukszpanową. Obecnie w internecie jest całe mnóstwo pułapek.
Kupiłam jedną i skutecznie chroni (łapie) nasze małe sadzonki bukszpanów.
Serdecznie pozdrawiam:)