Ostrokrzew kolczasty JC van Tol

Ostrokrzew kolczasty JC van Tol (Ilex aquifolium JC van Tol)
Ostrokrzew kolczasty JC van Tol (Ilex aquifolium JC van Tol) jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym do wysokości nawet około 3 metrów. Szerokość starszych krzewów może dochodzić od 1 do 2 metrów. Roczne przyrosty dochodzą do ok. 15-20 cm. Krzewy te na ogół mają wzniesiony i piramidalny pokrój, są dosyć gęste i co roku wytwarzają wiele przyrostów. Krzew ten nie wymaga cięcia jednakże dosyć dobrze znosi zarówno przycinanie jak i formowanie.  Krzewy można przyciąć na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Formowanie polecane jest  w okresie letnim.
Ostrokrzew Silver van Tol to krzew, którego szukałem kilka lat. I byłem już zdecydowany jechać po niego samochodem do Holandii, aż tu nagle piękny i dorodny krzew pojawił się koło Poznania. Wiecie jakim jestem wariatem, oczywiście kupiłem go i odebrałem po parunastu dniach. Krzew przejechał pół Polski. Bo z Poznania pojechałem z nim do Zielonej Góry. Dopiero po kilku dniach powróciłem z nim do domu pod Warszawę.
Różne strony internetowe podają, że uprawa ww. ostrokrzewu możliwa jest w strefach USDA od 9 do 6. Wg różnych źródeł wytrzymuje on spadki temperatur do –24 stopni C. Ostrokrzewy tej odmiany lubią miejsca  słoneczne oraz półcieniste. W miejscach zupełnie zacienionych krzew może być rzadszy. W rejonach, gdzie występują spadki temperatur poniżej –24 stopni C krzew należy posadzić w miejscu zacisznym, osłoniętym od mroźnych i wysuszających wiatrów. Wczesnowiosenne słońce połączone z niskimi temperaturami może uszkodzić liście. Dlatego też zaleca się sadzenie tego krzewu w miejscu, gdzie nie padają promienie wiosennego słońca lub osłonięcie go agrowłókniną. Jego liście są ciemnozielone, jajowate, skórzaste i błyszczące. Na ogół pozbawione są kolców. Młodsze rośliny (poniżej 1 metra wysokości) mogą mieć jednak lekko ząbkowane
listki.
Jest to odmiana żeńska. Zakwitnie i zaowocuje, gdy w pobliżu znajdzie się jakiś „męski” krzew ostrokrzewu. Gleba pod krzewem powinna być lekko kwaśna i dobrze przepuszczalna. Podobnie jak w przypadku innych liściastych roślin zimozielonych ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. W okresie zimowym, kiedy temperatura przekroczy 0 stopni C i gleba rozmarznie wskazane jest podlanie krzewu. Nic tak go nie niszczy jak zimowa susza.Krzew u mnie co roku kwitnie i zawiązuje sporo owoców. Są one doskonałą zimową przekąską dla ptaków. Krzew późną jesienią zawiązuje pąki na kolejne kwiaty, które pojawią się wiosną.

Ta piękna i dosyć rzadko spotykana w polskich szkółkach roślina będzie ozdobą każdego ogrodu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Andrzejku
ten ostrokrzew to już prawdziwy okaz i na dodatek bardzo piękny.
Czy w dalszym ciągu masz problem z opublikowaniem komentarzy?
Ja mam.
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

Andrzej Zawadzki
Gość

Bardzo dziękuję za miłe słowa Lusiu 🙂 Mam nadzieję, że nocne śnieżyce go nie połamią. U mnie strasznie sypie. I wieje. A co do komentarzy… Publikować mogę, ale to strasznie długo trwa. Nie wiem czemu, ale coś się dzieje z platformą blogspot. Moja koleżanka nie może w ogóle publikować postów. Coś się blokuje na jej koncie 🙁 Serdeczności Lusiu!