Ostrokrzew kolczasty Argenteovariegata

Ostrokrzew kolczasty Argenteovariegata (Ilex aquifolium Argenteovariegata)
Ostrokrzew kolczasty Argenteovariegata (Ilex aquifolium Argenteovariegata) znany też jako Aurea Marginata, jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszym klimacie do wysokości ok. 2 metrów. Średnica dorosłych krzewów może dochodzić również do 2 metrów. Roczne przyrosty dochodzą od 10 do 15 cm.
Zimuje w gruncie bez większych problemów. Niektóre liście, szczególnie te narażone na ostre wczesnowiosenne słońce po zimie mogą zbrązowieć i opaść.

Odmiana ta wyróżnia się przepięknymi liśćmi. Są one skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z kremowo-żółtym marginesem. W tym miejscu trzeba przyznać, że mnóstwo odmian ostrokrzewów ma bardzo podobne do siebie liście. Czasami trudno wręcz odróżnić odmiany, takie jak Argentea Marginata oraz Silver Queen czy opisywana dziś Argenteovariegata.

Rośliny te, gdy nie są formowane na ogół tworzą krzewy o wielu odnogach piennych. Ale podobnie jak inne odmiany ostrokrzewów Argenteovariegata/Aurea Marginata dobrze znosi cięcie oraz formowanie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Dzięki temu będzie bardzo gęsty! No i osiągnie oczekiwany przez nas kształt. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy nie.Różne strony internetowe podają, że wytrzymuje on spadki temperatur do -25 stopni C. Znosi ponadto krótkie okresy o niższej temperaturze. Ważne jest aby przed nadejściem mrozów krzew bardzo dobrze podlać. Nic mu tak
nie szkodzi jak zimowa susza oraz mroźne i wysuszające wiatry. Z uwagi na dość surowy (szczególnie zimą) klimat środkowej Polski zaleca się sadzenie tej odmiany ostrokrzewu w miejscach zacisznych i osłoniętych.

Sadząc odmianę Argenteovariegata nie zapomnijmy, że krzew ten ma płytką ale szeroką bryłę korzeniową. Lubi kwaśne, żyzne, wilgotne, przepuszczalne podłoże. Dlatego też nowo sadzonym roślinom należy zapewnić niezbyt głęboki ale szeroki otwór w ziemi, wzbogacony o jego ulubione podłoże.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Zacisze Lenki
Gość

Piękna odmiana. Pozdrawiam Andrzeju!

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj. Bardzo lubię ostrokrzewy. A ta odmiana jest wyjątkowo ciekawa 🙂 Pozdrowienia 🙂

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Prześliczna odmiana. Już wyobrażam sobie jedlinowy wianek bożonarodzeniowy z gałązkami tego ostrokrzewu.
Serdecznie pozdrawiam:)