Ostrokrzew kolczasty Alaska

Ostrokrzew kolczasty Alaska (Ilex aquifolium Alaska) to zimozielony krzew liściasty, dorastający do wysokości nawet ok. 3 metrów. Rośnie dość powoli. Roczne przyrosty dochodzą do 10-15 cm. To najbardziej odporna na mrozy odmiana ostrokrzewów kolczastych. Znosi spadki temperatur do co najmniej –29 stopni. Co ciekawe, nie szkodzi mu zimowe lub wczesnowiosenne słońce, może więc rosnąć w miejscu nasłonecznionym.
Krzewy te mogą być używane na żywopłoty. Dobrze znoszą cięcie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Pamiętajmy jednak, że to wolno rosnący krzew więc nie przycinajmy go zbyt mocno. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się również jako pojedynczo rosnący krzew.
Różne strony internetowe podają, że uprawa ww. ostrokrzewu możliwa jest w strefach USDA od 9 do 5. O strefach mrozoodporności piszę w innej zakładce w menu głównym strony. Liście ostrokrzewu kolczastego Alaska są podłużne, skórzaste i lekko błyszczące i ciemnozielone, ząbkowane lub całobrzegie. Kwitnienie przypada na okres wiosenny. Ich kwiaty są białe i dosyć niepozorne.
Owoce ostrokrzewu (tylko odmiana żeńska) są koloru czerwonego. Zimą żywią się nimi ptaki. Ostrokrzewy te lubią zarówno miejsca słoneczne jak i cieniste lub półcieniste. Gleba powinna być lekko kwaśna i dobrze przepuszczalna. Ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymagają regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
0 Autorzy komentarzy
♥ Łucja-Maria ♥Andrzej ZawadzkiEwa JurewiczZacisze Lenki Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Zacisze Lenki
Gość

Śliczna odmiana.

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj, ładny krzew i bardzo odporny! Miłego dnia, pozdrowienia!

Ewa Jurewicz
Gość

Próbowałam z ostrokrzewami ale nie wyszło. To wspaniałe i efektowne rośliny.
Serdeczności Andrzejku!

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Ewuniu. Większość odmian w naszym klimacie potrzebuje zacisznych, osłoniętych i półcienistych miejsc. Najbardziej szkodzi im zimowa susza, dlatego przed nadejście mrozów trzeba je porządnie podlać. Sporo ich rośnie w Zagłębiu, na Górnym Śląsku oraz w Krakowie i okolicach. Może spróbuj z Alaską? Meserveae Blue Prince i Blue Princess tez powinny dać radę. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od mikroklimatu panującego w ogrodzie. Serdeczności Ewuniu, miłego dnia.

♥ Łucja-Maria ♥
Gość

Piękna odmiana.
Andrzejku, jak będziesz wracać do domu zatrzymasz się w Tarnowie?
Warto, gdy będzie słonecznie.
Serdecznie pozdrawiam:)

Andrzej Zawadzki
Gość

Witaj Lusiu. Mam taki plan żeby w drodze powrotnej odwiedzić Tarnów. Mam nadzieję, że pogoda będzie dopisywać chociaż prognozy nie są zbyt pomyślne. podobno ma być mróz i śnieg 🙁 Cieplutkie pozdrowienia 🙂