Park Ujazdowski w Warszawie – październik 2019

Ależ dziś jest cudowna pogoda! Dopiero 12.00, a już mamy 21 stopni w cieniu! Wspaniale! Niech tak będzie aż do wiosny. Mi to absolutnie nie przeszkadza. Za śniegiem i mrozem nie tęsknię, a jak zatęsknię to pojadę w Alpy. Tak, nie w Tatry, które są zadeptane i najzwyczajniej w świecie po prostu małe. Przepiękny ale mały obszar. Zakopane… Stolica reklam i to parszywych. Ale nie o zimie i naszych górach miałem pisać. 

W ostatni czwartek spacerowałem sobie po Parku Ujazdowskim w centrum Warszawy. Pogoda była w kratkę. Raz świeciło słońce, raz kropiło. Ale nie przeszkadzało mi to w obcowaniu z przyrodą i podziwianiu piękna tego miejsca. Dziś i jutro pogoda będzie nas rozpieszczać. Słońce i nawet 23 stopni na termometrach. Ruszajcie więc podziwiać wspaniałą, kolorową, złotą, polską jesień. Mam nadzieję, ze dzisiejszy wpis Was do tego zachęci.

Park Ujazdowski położony jest przy Alejach Ujazdowskich w centrum miasta. To piękna arteria, która jest częścią Traktu Królewskiego. W przeciwieństwie do Krakowa, w Warszawie Trakt Królewski jest dosyć długi, ma ponad 12 km i prowadzi z Placu Zamkowego aż do Wilanowa! To piękny ciąg alej i ulic, wystarczy tylko wspomnieć Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederską i Sobieskiego. Przy Trakcie położone są Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, mnóstwo pięknych kościołów, Łazienki Królewskie, Belweder, Plac Trzech Krzyży, Park Ujazdowski, Ogród Botaniczny UW, wiele ambasad i budynków administracji rządowej. Nieopodal mają swoją siedzibę Sejm i Senat RP. Jest tu ogromna ilość kawiarni, restauracji i barów.

GLADIATOR

Park ten powstał w latach 1893-1896, a jego zaprojektowaniem zajął się znany wówczas architekt Franciszek Szanior. Jak podaje strona internetowa www.klimatywarszawy.pl park zaprojektowano w modnym wówczas stylu krajobrazowym. Cechy charakterystyczne takich parków to płynność linii dróg, linii brzegowych zbiorników wodnych, przestrzenność założenia, krajobraz starannie zorganizowany za pomocą odpowiedniej aranżacji grup roślin i gatunków. Proste rzędy kasztanowców w zachodniej części są od starsze od parku i zostały włączone w nowo powstałą kompozycję. Powstał tu staw, skała z kaskadą i pagórek widokowy, przy alejkach stanęły latarnie gazowe.

KALINA SZTYWNOLISTNA
STAW

W Parku Ujazdowskim znajduje się wiele ciekawych obiektów. Wśród nich można wyróżnić kopię rzeźby “Ewa” Edwarda Wittiga, “Gladiator” Piusa Welońskiego czy chociażby kopia rzeźby “Perseusz” Theodora Charlesa Gruyere’a. W 1985 roku po wielu perypetiach do Parku ostatecznie trafił pomnik Ignacego Jana  Paderewskiego, który miał tu stanąć już w 1939 roku. Plany te pokrzyżowała jednak wojna. Co było po wojnie wszyscy wiemy. Co ciekawe po wojnie planowano postawić ten pomnik w Parku Skaryszewskim (imienia Ignacego Jana Paderewskiego) ale ostatecznie trafiło tam jedynie popiersie naszego słynnego rodaka.

POMNIK JANA IGNACEGO PADEREWSKIEGO
EWA
PERSEUSZ

Do ciekawych obiektów zaliczyć należy również pierwszy na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego mostek żelbetonowy projektu Wiliama Lidley’a. Przy wejściu do parku od ul. Pięknej stoi waga miejska, która prezentowana była na Wystawie Światowej w Paryżu w 1905 roku. Do parku trafiła w roku 1912. Waga powstała w 1898 roku w Lubelskiej Fabryce Wag! Do dziś dnia jest ona czynna.

MOSTEK
WAGA

W Parku rośnie bardzo dużo różnych gatunków drzew i krzewów. Możemy tu znaleźć platany, orzechy czarne, klony pospolite, dęby szypułkowe, sosny, świerki oraz cypryśnik błotny. Rośnie tu również mnóstwo zimozielonych roślin liściastych takich jak różaneczniki, mahonie, kaliny sztywnolistne, azalie japońskie, bluszcze, barwinki, ogniki szkarłatne czy trzmieliny pnące.

TRZMIELINA PNĄCA
TRZMIELINA PNĄCA
TRZMIELINA PNĄCA
KALINA SZTYWNOLISTNA
KALINA SZTYWNOLISTNA
OGNIK SZKARŁATNY
OGNIK SZKARŁATNY
OGNIK SZKARŁATNY
MAHONIA POSPOLITA

W Parku Ujazdowskim jest sporo atrakcji dla dzieci. Największą z nich jest nowoczesny i bardzo popularny wśród małych mieszkańców stolicy plac zabaw. Sam chętnie bym tam pobrykał, ale nie mieszczę się w huśtawkę 🙁 Sprawdzałem!

PLAC ZABAW
PLAC ZABAW
PLAC ZABAW
PLATAN
KLON
WEJŚCIE DO PARKU OD ULICY PIĘKNEJ

Korzystajcie z przepięknej i ciepłej aury. To już najprawdopodobniej ostatnie tak ciepłe dni w tym roku.

Nie zapominajcie też o codziennych odwiedzinach portalu Zimozielony ogród. Serdecznie zapraszam.

 

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

OMG!
Jaki cudowny park. Bardzo dziękuję, ze mogłam go poznać. Cudowne miejsce do wyciszenia po zobaczeniu sondaży. Moja nadzieja umarła. Jestem wściekła i z całego serca marzę o wielkim kryzysie (Great Depression) z 1929 roku. A teraz zachwycam się każdym zdjęciem i tymi kwitnącymi różami, drzewami w pięknych kolorowych szatach.
Serdecznie pozdrawiam:)