Zakwitła kamelia!

Kiedy w maju tego roku zakupiłem kamelię sprzedający ją ogrodnik był przekonany, że to kamelia jednej z odmian Ackermann. Zresztą taka informacja widniała na tabliczce z opisem rośliny. Kamelie Ackerman kwitną jednak wiosną. Kiedy 22 sierpnia publikowałem wpis, w którym zamieściłem informacje o jej uprawie wciąż byłem przekonany, że to odmiana Ackermann Arctic Rose. Wtedy kamelia zaczęła już zawiązywać pąki, ale myślałem, że podobnie jak różaneczniki czy azalie zawiążę pąki późnym latem, a zakwitnie wiosną, w przyszłym roku.

01 października, ku mojemu zdziwieniu, ale i wielkiej radości kamelia otworzyła pierwszy pąk, a moim oczom ukazał się piękny, jesienny kwiat.

Kamelia ta to najprawdopodobniej jedna z odmian “sasanqua”, które kwitną jesienią. Mam teraz zagadkę, którą będę rozwiązywał pewnie przez długie tygodnie. Bo kamelie, szczególnie te, które zimują w Polsce w gruncie nie są w naszym kraju dobrze znane. Te, które można kupić w marketach czy sklepach ogrodniczych powinny zimować przeważnie w oranżerii lub innym, niezbyt ciepłym, jasnym pomieszczeniu.

Moja tajemnicza kamelia rośnie w zakątku, w którym poza nią są jeszcze aukuby japońskie, paprocie i paprotniki zimozielone, zimozielony dereń oraz hosty czy oliwnik, pierisy japońskie, bluszcze i laurowiśnie.

W ciągu kilku dni zaczęły się rozwijać pozostałe pąki. Krok po kroku otwierają się i pokazują piękno kwiatów tego krzewu. Są one troszkę zmasakrowane przez deszcze i chłodne noce, ale i tak wyglądają pięknie.

Mały krzew ma mnóstwo pąków. Idzie ocieplenie więc za kilka dni pewnie cała kamelia będzie kolorowa. Jestem tym zachwycony! Takie kwiaty w październiku!

Na pewno pokażę Wam kolejne stadia kwitnięcia kamelii.

Tymczasem zapraszam do codziennych odwiedzin portalu. Już jutro opublikuję II część zdjęć ze spaceru po Podkowie Leśnej.

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Przepiękna. Andrzejku nam nadzieję, że nie dopuścisz aby została zmrożona i zabezpieczysz ją na zimę. Wielka szkoda, że kwiaty tej kamelii nie są białe. Mógłbyś nimi obdarować jakąś Damę…
Serdecznie pozdrawiam:)