Yucca glauca pod koniec września 2019

Yucca glauca, czyli juka sina to obok juki karolińskiej jedna z najbardziej mrozoodpornych i zimotrwałych juk. O ile ta druga jest bardzo popularna i rośnie w wielu ogrodach w całym kraju, to juka sina jest znacznie mniej znana i rzadko można ją spotkać. A szkoda, bo to chyba jedyna juka, która w naszych warunkach klimatycznych wytwarza pień. Rośnie dość wolno, ale jej uroda i wyjątkowo egzotyczny wygląd sprawiają, że warto zaprosić ją do naszych ogrodów.

Jukę tę dostałem w październiku ubiegłego roku od jednego z Czytelników mojego portalu i bloga – Daniela z okolic Łodzi. Daniel, jeszcze raz dziękuję. To była dla mnie ogromna niespodzianka i spełnienie jednego z moich marzeń ogrodniczych.

Juka sina pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie na naturalnych stanowiskach można ją spotkać od kanadyjskich prerii w stanach Saskatchewan i Alberta, poprzez Wielkie Równiny, aż po południowe stany USA, takie jak Teksas czy Nowy Meksyk.

Ma zielono-niebieskie, lekko srebrzyte, sztywne i bardzo wąskie liście. Ich długość przekracza 60 cm przy szerokości do ok. 12 mm. Rośnie w formie okazałej rozety, której wysokość bez pnia może dochodzić nawet do 1 metra. Kwitnie, zależnie od klimatu od czerwca do sierpnia. Wytwarza typowy dla juk kwiatostan, który może osiągać ponad 120 cm wysokości. W sprzyjających warunkach wytwarza pień, a nawet odrosty.

Juka sina lubi suche i słoneczne stanowiska, ale w półcieniu też będzie dobrze rosnąć. W naszym klimacie należy posadzić ją w piaszczystym i przepuszczalnym podłożu. Dobrze, jeśli będzie ona rosła na lekkim wzniesieniu, co zapobiegnie zaleganiu wody w jej bulwie i korzeniach.

Jej mrozoodporność ocenia się nawet na ponad -30 stopni C co oznacza, że można ją sadzić praktycznie w całym kraju.

W moim ogrodzie rośnie w tzw. zakątku egzotycznym razem z innymi gatunkami juk, opuncjami, figowcem czy araukarią chilijską.

Ma ogromne walory dekoracyjne i nada egzotyki każdemu ogrodowi. Świetnie sprawdzi się na skalniakach czy w kompozycjach z innymi, równie egzotycznymi lecz mrozoodpornymi roślinami.

Jestem jej ogromnym fanem. A czy Wam podoba się juka sina?

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
4 Autorzy komentarzy
Agnes AgnieszkaAndrzej ZawadzkiŁucja-MariaEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Bardzo mi się podoba ta odmiana i żałuję, że nie mam już odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Jest taka …. egzotyczna!
Miłej niedzieli Andrzejku 🙂

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Wszystkie juki są piękne ale sina jest WYJĄTKOWA!
Serdecznie pozdrawiam:)

Agnes Agnieszka
Gość
Agnes Agnieszka

Jest bardzo ładna świetnie się komponuje w twoim ogrodzie.