Arboretum w Rogowie – zimozielone rośliny liściaste

Ci z Was, którzy często odwiedzają mój portal wiedzą, że uwielbiam Arboretum SGGW w Rogowie. Wspaniały, leśny teren, cudowna roślinność, kwiaty, bliny, trawy, drzewa i krzewy tu rosnące sprawiają, ze o każdej porze roku jest tu przepięknie. W Rogowie byłem 4 miesiące temu. Nie szkodzi, że dawno, bo dziś pokażę Wam te rośliny, które piękne są przez cały rok. A to dlatego, że nie gubią liści na zimę. Jak wiecie zimozielone rośliny liściaste są mi wyjątkowo bliskie. W Rogowie ich nie brakuje. To dowód na to, że wiele z nich można uprawiać nie tylko na Dolnym Śląsku czy na Ziemi Lubuskiej lub wybrzeżu Bałtyku, ale także w centrum kraju, gdzie klimat, szczególnie zimą jest surowszy. Oczywiście ważne są lokalne warunki i mikroklimat.  Wszak teren leśny osłonięty jest od mroźnych i wysuszających wiatrów. Latem za to drzewa dają kojący cień. I takie zaciszne miejsce bardzo służy moim ulubionym roślinom. Pospacerujmy więc wirtualnie po rogowskim Arboretum i zobaczmy co w trawie i w lesie piszczy. Z góry przepraszam za jakość niektórych zdjęć, ale pośpiech w jakim zwiedzałem Arboretum nie pozwolił mi na ustawanie za każdym razem aparatu. Biegałem po terenie i w zawrotnym wręcz tempie pstrykałem fotki.

Już przy wejściu moje oczy ucieszyły bluszcze. W Rogowie rosną nie tylko bluszcze pospolite, ale także kolchidzkie. Musze jednak przyznać, ze ten, który obrasta sosnę (pospolity) wygląda wyjątkowo i jest imponujący.

Nie brakuje tu różnych odmian pierisów japońskich. Niektóre, jak na warunki środkowej Polski są już bardzo duże.

Rośnie tu również pieris kwiecisty zwany także amerykańskim (pieris floribunda). Ten gatunek to już chyba ostatnie moje marzenie ogrodnicze. Może kiedyś się spełni.

Czy ostrokrzewy mogą rosnąc w centrum kraju? I czy nie przemarzają? Spójrzcie na poniższe 2 zdjęcia. One mówią same za siebie. Bo w Rogowie rosną nie tylko ostrokrzewy kolczaste, ale także meserveae. Na drugim zdjęciu widać najwyższy z tutejszych ostrokrzewów. Na pewno ma ponad 6 metrów wysokości.

Pisząc o roślinach z kłującymi listkami nie sposób pominąć mahonie bealei. Co prawda w maju nie wyglądała zbyt pięknie ale to okaz kolekcjonerski i warto pokazać, że w centralnej Polsce taki gatunek mahonii też może rosnąć. Zobaczcie na jej liście. Są zupełnie inne niż u popularnej mahonii pospolitej.

Kolejny kłujący krzew to berberys Julianae. Świetnie toleruje nawet mroźne i długie zimy.

Tutejsze kiścienie mają już na pewno wiele lat. Niektóre z nich to okazy ponad półtorametrowe.

Podobnie laurowiśnie wschodnie Schipkaensis. Są gęste i sporo wyższe ode mnie.

Warto zwrócić uwagę na magnolię Virginiana. To kolejna roślina kolekcjonerska. W mroźne zimy może zgubić liście, ale wiosną na pewno urosną nowe.

Kalmie szerokolistne to także ciekawe rośliny. Swego czasu znalazłem tu okaz ponad dwumetrowy, ale ostatnio nie mogłem jej zlokalizować, pokaże Wam więc młodą i jeszcze niewielką roślinę.

Wśród rosnących tu zimozielonych traw (m.in. turzyce) odnalazłem gatunek, który od tego roku rośnie również w moim ogrodzie. To hakonechloa macra Aureola.

A co sądzicie o takich bambusach? To fargesia simba. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć ładnych sadzonek tego bambusa.

Zapewne wszyscy znają juki karolińskie, które w Polsce można spotkać w wielu ogrodach. W Rogowie też rosną, ale ja zwróciłem uwagę na jukę siną (yucca glauca). Gatunek ten jest bardzo odporny na mrozy, ma wąskie i sztywne liście. Wkrótce na portalu napiszę o niej więcej, bo warto propagować wiedzę o tych pięknych bylinach.

Na koniec jeszcze różaneczniki. Wiem, są popularne i bardzo znane. Ale nie mogłem sobie odmówić pokazania ich zdjęć w majowej odsłonie.

Zimozielone rośliny liściaste rosnące w Arboretum w Rogowie są dowodem na to, że można je uprawiać ww wielu miejscach kraju. Także tych o mniej łagodnym klimacie. Dlaczego więc nie zaprosić ich do ogrodu? Jeśli tylko macie odpowiednie warunki, takie jak półcień i zaciszne miejsce zaproście je do siebie.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja-MariaAndrzej ZawadzkiEwa Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Ewa
Gość
Ewa

Przepiękne okazy! Dla Ciebie Andrzejku to prawdziwy raj 🙂 Marzyły mi się kiedyś bambusy w ogrodzie ale bałam się, że będą zbyt agresywne i w końcu nie posadziłam. Wspaniale wygląda taka wielka kępa.
Miłej niedzieli!

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Wiem, że lubisz nie tylko Arboretum w Rogowie, ja też bym uwielbiała gdybym miała trochę bliżej.
Wiesz, że moje ukochane pory roku to wiosna i lato dlatego bardzo dziękuję za cudowne zdjęcia różaneczników!
Serdecznie pozdrawiam:)