Jesiennie czy letnio? 27 września 2019 w ogrodzie

Od kilku dni mamy kalendarzową jesień. Praktycznie codziennie pada deszcz, ale dziś dla odmiany koło południa zrobiło się słonecznie. A do tego, jak na koniec września bardzo ciepło. W cieniu były 22 stopnie, a w słońcu czuć jeszcze było letnią pogodę. W ogrodzie powoli robi się jesiennie, ale przy takiej pogodzie jak dziś ta jesień ma wspaniałą twarz, okraszoną uśmiechem i lekką tajemniczością.

Na trawniku jest coraz więcej opadających z brzóz i dębów liści. Jednak nie ma co narzekać. jak na tak suchą wiosnę i lato drzewa i tak długo utrzymują liście. Pamiętam takie sezony, kiedy brzozy z powodu suszy gubiły liście już pod koniec lipca. Liście na drzewach powoli zaczynają się przebarwiać i liczę na to, że aura wynagrodzi nam upalne i suche lato piękną, złotą polską jesienią.

Po dość obfitych opadach w trawie rosną grzybki. Dziś znalazłem tylko 5 sztuk, ale widziałem kilkanaście malutkich, brązowych główek wystających ledwie z ziemi. Jutro lub pojutrze powinny być już na tyle duże, żeby je zebrać. Na pewno będę musiał to zrobić przed koszeniem trawnika. Trawa bardzo już urosła, ale jest niesamowicie mokra i nie nadaje się teraz do koszenia. Może uda się jutro? A jak nie to pewnie będę musiał kosić w niedzielę.

W trawniku są też ślady żerowania jeży. W tym roku zarówno w moim ogrodzie jak i w okolicy jest ich wyjątkowo dużo. I bardzo dobrze. W kąciku przy altance, gdzie rosną duże, zimozielone kiścienie nie sprzątam liści. Zarówno pod gęstymi krzewami jak i pod altanką jest miejsce, gdzie jeże mogą sobie zimować. Szczególnie pod altanką mają dogodne, ciepłe i osłonięte, pełne liście miejsce.

Kwiaty bluszczy to symbol końca lata. Ale niektóre z krzewów, takie jak bluszcz irlandzki (odmiana krzewiasta) dopiero zaczynają kwitnąć. Pszczoły, motyle i inne owady będą mieć z nich pożytek.

Jesień widać po liściach host. Niektóre funkie się przebarwiają, inne powoli opuszczają liście przygotowując się do zimowego snu.

Przebarwiają się też liście na krzewach i drzewach. Klon japoński Dissectum ucierpiał w tym roku z powodu upałów, i to mimo tego, że rośnie w półcieniu i palące słońce nie świeci na drzewko w godzinach południowych czy popołudniowych.

Kolory zmienia także tulipanowiec. To młode drzewo ucierpiało z kolei od suszy. I to mimo tego, że było podlewane.

Jesień widać też na liściach azalii wielkokwiatowych i zimozielonych mahonii.

Te ostatnie wypuściły pod koniec lata młode przyrosty. Czy to oznaka ciepłej jesieni?

Dojrzewają owoce ostrokrzewów. Bedą doskonałym zimowym pokarmem dla ptaków.

A to już wyjątkowo trujące owoce trzmieliny pnącej.

I laurowiśni wschodniej Schipkaensis.

Klon palmowy Dissectum Garnet ma w tym roku wyjątkowo dużo nasion. Gdy byłem mały na takie nasiona klonów mówiło się motylki albo noski. Dlaczego? Bo przyczepiało się je do nosa.

Taka jesień jak ta dzisiejsza wygląda przepięknie. Słońce jest już co prawda dość nisko nad horyzontem, ale jeszcze na tyle mocno grzeje, że w jego promieniach jest bardzo przyjemnie i wręcz letnio.

Podczas spaceru jak zawsze cały czas chodził za mną Dyzio. Kotu też podoba się taka wciąż na poły letnia pogoda.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Ileż jest piękna w Twoim kolejnym poście. Przyznaję, że taka jesień jak na twoich zdjęciach jest przepiękna! Tyle ciekawych postów a ja mam znowu spore zaległości u Ciebie. Spieszymy się z pracami w ogrodzie i warzywniku. Musimy zabezpieczyć wszystkie krzewy w ogrodzie ponieważ chcemy odświeżyć elewacje całego domu i gdy wejdą z rusztowaniami boimy się aby nie zniszczono jakiejś rośliny. Nie chcemy by coś zmarnowało się z warzywnika więc wszystko przerabiamy. Maliny z powodu suszy zbyt późno zaczęły owocowanie, żurawina teraz jest dobra do zrywania. W warzywniku w 2/3 jest już posiany poplon ale na kilku grządkach są jeszcze jarzyny,… Czytaj więcej »