Kolejne nowe rośliny – wrzesień 2019

Pewnie już się przyzwyczailiście do tego, że w moim ogrodzie co i raz pojawiają się nowe rośliny. Ten rok jest wyjątkowo bogaty w nowości. Wśród nich jest sporo zimozielonych paproci i paprotników. Kiedyś ich nie rozróżniałem, ale teraz już wiem, że to nie to samo. Dziś przedstawię Wam moje dwie nowe paprocie i jeden paprotnik. Wszystkie trzy rośliny rosną w miejscu gdzie do niedawna były dwa kiścienie. Miejsc to jednak im wyjątkowo nie służyło, dlatego postanowiłem je wysadzić, przyciąć i zadoniczkować. Teraz stoją w moim roślinnym przedszkolu ale na zimę trafią do foliaka rodziców.

Języcznik zwyczajny rośnie u mnie od kilku lat, ale całkiem niedawno posadziłem dwie paprocie tego gatunku odmiany Cristata (Phyllitis scolopendrium Cristata). Sadzonki są jeszcze małe, ale mam nadzieję, że wiosną pokażą całe  swoje piękno. Paproć ta jest odporna na mrozy i zimotrwała. Jej ciemnozielone, skórzaste i błyszczące frondy (liście) są mocno pofalowane i mogą osiągać nawet ponad 25 cm długości. Co ciekawe na końcach frondy się rozwidlają. Zupełnie jak język jaszczurki czy węża. Wymaga stanowisk półcienistych lub cienistych, wilgotnej i żyznej gleby. Jeśli zalegający zimą śnieg zniszczy część frond należy je wiosną usunąć. Roślina na pewno szybko wypuści nowe frondy.

Paprotnik wielołuskowy Jade (Polystichum polyblepharum Jade) to mój kolejny nowy nabytek. Ta zimozielona bylina, podobnie jak opisywane wyżej paprocie jest dość odporna na mrozy i powinna sobie poradzić w klimacie środkowej Polski. Paprotnika sadzimy w miejscu półcienistym, wilgotnym, w żyznej glebie. Jego frondy mogą osiągać długość do nawet 50-60 cm. Są skórzaste i mocno błyszczące. Rosną w formie dosyć regularnej rozety.

Zarówno języcznik jak i paprotnik to piękne rośliny. Jeśli zapewnicie im odpowiednie miejsce w ogrodzie na pewno odwdzięczą się Wam swoją urodą.

Wiosną na pewno napiszę Wam jak obie rośliny poradziły sobie z zimą.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
3 Autorzy komentarzy
Łucja-MariaAndrzej ZawadzkiAdrian Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Adrian
Gość
Adrian

Polecam zainteresować się paprotnikiem zbrojnym naprawdę imponująca roślina

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Lubię paprocie chociaż jest w nich mnóstwo kleszczy.
Do moich ulubionych należy – języcznik.
Pozdrawiam serdecznie:)