Owady zapylające na bluszczach

Dziś rano, tuż po 08.00 wyszedłem do ogrodu zrobić trochę zdjęć. O tej porze dnia w moim ogrodzie jest sporo słońca. Musiałem się spieszyć, bo słoneczko szybko szło w górę i chowało się w koronach drzew. Zdjęcia robiłem z myślą o tym, żeby pokazać Wam dziś piękno wrześniowego, letniego poranka. Jednak gdy przechodziłem koło bluszczy szybko zmieniłem zdanie.

Wokół kwitnących bluszczy słychać było jedno wielkie bzyczenie. Setki owadów, w tym motyle latało i siadało na kwiatach. To już prawie końcówka kwitnienia bluszczy, ale wciąż dają one wiele pyłku owadom.

Udało mi się zrobić kilka zdjęć owadom, ale niestety, z uwagi na to, że musiałem podejść dosyć blisko owady uciekały. Straszył je też mój kot  Dyzio, który jak zwykle krok w krom chodził za mną po ogrodzie. 

Bluszcze kwitną od sierpnia, lecz niektóre odmiany bluszczu pospolitego zakwitają już w drugiej połowie lipca. Wszystko zależy od tego, kiedy zacznie się okres wegetacyjny roślin. Kwitną do końca września, a w chłodniejszych rejonach kraju do połowy października. Ich kwiaty otwierają się ok 07.00-08.00 rano i wtedy przyciągają setki owadów.

Jak podaje Wikipedia kwiaty bluszczy są obupłciowe, drobne, 5-krotne, zebrane w gęste, kuliste baldachy o średnicy 2–4 cm, a te z kolei zebrane po po 3–10 tworzą wiechowaty kwiatostan złożony. Szypuły baldachów mają 2–3,5 cm długości, a cała wiecha tworząca się zawsze na szczycie pędu – do 10 cm. Oś kwiatostanu pokryta jest szarymi, gwiazdkowatymi włoskami. Przysadki błoniaste, drobne. Kielich krótki, z 5 wyraźnymi, trójkątnymi, brązowymi ząbkami o długości do 0,5 mm. Płatki korony są szerokie, trójkątnie-jajowate, mięsiste, do 4 mm długości i 2,5 mm szerokości, wewnątrz zielonożółte do białozielonych, od zewnątrz brunatne. Wyrastają rozpostarte poziomo, z zaostrzonymi podwijającymi się końcami. Odpadają wkrótce po przekwitnieniu. Pręcików jest 5 o nitkach długości 2–3 mm, z poziomo ustawionymi, jajowatymi i dwudzielnymi pylnikami z workami pyłkowymi w kolorze żółtozielonym. Pyłek bluszczy jest żółtobrunatny. Szyjka jest natomiast dość krótka, do 1,5 mm długości, pojedyncza, otoczona żółtym na 4 mm szerokim pierścieniem  miodnikowym. Słupek 5-krotny, na wpół dolny. Kwiaty są przedprątne. Bluszcz kwitnie bardzo obficie, na jednej roślinie rozwija się od 50 do 128 tysięcy kwiatów.

Muszę się Wam przyznać, że gdyby nie Wikipedia nie byłbym taki mądry.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu. Już jutro relacja z oświetlonego niedzielnym, porannym słońcem ogrodu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Nie przypuszczałam, że bluszcze kwitną tak obficie. Owady maja mnóstwo pożywienia.
Cudnie też wygląda Twój ogród w promieniach słońca.
Pozdrawiam serdecznie:)