Zieleń to Życie 2019

Wczoraj w Warszawskim Centrum Targowym i Wystawienniczym EXPO XXI rozpoczęły się Międzynarodowe Wystawy “ZIELEŃ TO ŻYCIE” oraz “FLOWER EXPO POLSKA”. Potrwają one do soboty włącznie. Czwartek i piątek to dni dla profesjonalistów i mediów. W sobotę każdy będzie mógł odwiedzić oba wydarzenia.  Odbywają się one w Warszawie, przy ulicy Prądzyńskiego 12/14 (blisko Dworca Zachodniego). W sobotę wystawy będą czynne od 09.00 do 17.00, wstęp: 15 PLN (normalny) oraz 6 PLN (ulgowy). Dzieci do 10 roku życia mają wstęp wolny.

Dziś zapraszam Was na relację z obu wydarzeń, w których miałem przyjemność wziąć udział wczoraj.

Muszę przyznać, że w tym roku wystawy są mniejsze niż zwykle i znajdują się tylko w dwóch halach. W jednej z nich jest głównie roślinność, a w drugiej sprzęt, czyli różne ogrodowe zabawki dla troszkę większych chłopców. Organizatorzy i wystawcy zadbali jednak o to, żebyśmy się na wystawach nie nudzili. W tym roku bardzo mile zaskoczyła mnie mnogość i różnorodność roślinności. Często bywało tak, że Wystawa była zdominowana przez żurawki, jeżówki, wrzosy, hortensje czy iglaki. W tym roku tak nie jest. Owszem są hortensje czy wrzosy, ale nie “krzyczą” one z każdego stoiska. Jest mnóstwo różnych krzewów, pnączy, bylin, kwiatów, roślin iglastych i zimozielonych liściastych. Naprawdę jest w czym wybierać i na czym zawiesić oko.

Wystawom towarzyszy kiermasz, na którym można zakupić wiele ciekawych i pięknych roślin. Kiermasz jest niewielki, ale dosyć różnorodny. Trochę zabrakło mi ogródków pokazowych, które zawsze były przed wejściem do kompleksu EXPO XXI. Na szczęście jest tu kilka stoisk pokazowych, w tym stoisko Przemka z biżuterią ogrodową “Rdzą malowane”.

Chociaż często przez rośliny przebijają się plastikowe doniczki, to jednak wiele stoisk zostało profesjonalnie i elegancko zaprojektowanych i wykonanych. Jest mnóstwo zieleni i kolorów kwiatów czy barwnych liści. Bardzo mi się to podobało.

Jak podaje organizator hasłem 27. Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE oraz 4. edycji FLOWER EXPO POLSKA jest “Naturalny wybór”. Nawiązuje ono do organicznej potrzeby człowieka bliskiego kontaktu z naturą, otaczania się zielenią i kwiatami. Zieleń w mieście staje się remedium na skutki ekspansywnej urbanizacji oraz konsekwencji związanych ze zmianami klimatycznymi i społecznymi. Podnoszenie świadomości społeczeństwa w obszarze podejmowania decyzji z poszanowaniem natury oraz roli zieleni może mieć realny wpływ na poprawienie jakości życia mieszkańców miast i wsi. O ŻYCIE &FLOWER EXPO POLSKA.

Naturalny wybór to także wpisana w polską tradycję pasja do kwiatów, które towarzyszą celebracji najważniejszych okazji w życiu, niosą piękno, radość i wdzięczność. Idea zostanie uwzględniona przy scenografii i programie targów – konferencji, pokazów, prezentacji, seminariów i warsztatów. Stawiamy przy tym na: naturalność, jakość, bioróżnorodność, czyli akcenty charakteryzujące synergię dwóch wydarzeń: ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA.

W hali ze sprzętem ogrodniczym ruch był trochę mniejszy, nie brakuje tu jednak różnego rodzaju kosiarek, traktorków, podłoży czy donic. Są tu także stoiska różnych magazynów ogrodniczych.

W jednym miejscu można już było nawet poczuć atmosferę powoli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Niestety nie zabrakło też ogrodowego kiczu. Tak, nazwę to po imieniu. Dla mnie to kicz. Na szczęście było to jedyne stoisko z takim “badziewem”.

Podsumowując: Wystawy bardzo mi się podobały. Zwróciłem uwagę na różnorodność roślin, mnogość gatunków i odmian. Jak już wspomniałem każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czytając dziś niektóre opinie członkiń i członków różnych grup ogrodniczych na portalu społecznościowym Facebook mam wrażenie, że niektórzy albo nie odwiedzili całej wystawy, albo sadzą w swoich ogrodach jedynie kwiaty. A przecież ogród wymaga wręcz różnorodności. Nie bierzcie sobie do serc tych negatywnych opinii. Jeśli będziecie jutro w Warszawie lub okolicach po prostu zajrzyjcie na Prądzyńskiego 12/14. Ja uważam, że warto.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Odwiedziłeś Międzynarodowe Wystawy w ich pierwszym dniu a zatem jesteś OSOBĄ WYJĄTKOWĄ!
MOJE GRATULACJE, ANDRZEJKU!
Urzekła mnie różnorodność roślin i jeżówki, rdzą malowane. Cudowne.
Pozdrawiam serdecznie:)