Oliwnik kłujący Maculata – wrzesień 2019

Jak wiecie bardzo lubię wszelkie rośliny o kolorowych, marmurkowych liściach. W moim ogrodzie rośnie bardzo dużo odmian Variegata, oczywiście zdecydowana większość z nich jest zimozielona. Dziś przedstawiam Wam kolejną roślinę o kolorowych liściach To oliwnik kłujący Maculata (elaeagnus pungens Maculata).

To mój kolejny ogrodowy eksperyment. Dlaczego? Bo powszechnie uważa się, że roślina ta wytrzymuje spadki temperatur jedynie do ok. -23 stopni C. A u mnie bywa zimniej.  Ale cóż. Zobaczymy. Skoro rosną u mnie skimie i aukuby japońskie oraz bluszcz algierski, to czemu miałby nie rosnąć oliwnik? Za jakiś czas okaże się czy próba była udana. Oliwnik ten rośnie u mnie od ubiegłego roku. Ostatnia zima była dość łagodna, więc trudno mi ocenić jego odporność na bardzo niskie temperatury.

Oliwnik Maculata ma pięknie wybarwione liście. Trudno napisać o nich, że są zielone, bo większa część blaszki jest żółta lub kremowa. Jeżeli na krzewie pojawią się gałązki z listkami jedynie w zielonym kolorze należy taki pęd obciąć. Pamiętajmy, że Maculata to krzyżówka dwóch odmian i mogą pojawiać się na nim pędy jednej z roślin matecznych. Liście są średniej wielkości, podłużne i lancetowate. Ich długość dochodzi do ok. 10 cm.

Krzew kwitnie dość niepozornie. Wiosną pojawiają się na nim białe, drobne aczkolwiek niezwykle mocno i słodko pachnące kwiatki. Owoce zawiązują się latem. Pozostają na krzewach jedynie podczas łagodnych zim.

Oliwnik Maculata preferuje lekkie, przepuszczalne i żyzne gleby. Roślina nie toleruje wody stojącej w korzeniach. Krzewy sadzimy w miejscach półcienistych lub słonecznych, ale takich, gdzie nie dociera zimowe lub wczesnowiosenne słońce. Stanowisko powinno być zaciszne i osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów. Podłoże ściółkujemy korą sosnową dzięki czemu latem gleba lepiej zachowa wilgotność, a zimą ściółka ochroni system korzeniowy przed nadmiernym przemarznięciem.

W sprzyjających warunkach, w krajach o łagodniejszym klimacie oliwnik Maculata po 10 latach może osiągnąć nawet 3 metry wysokości i 2 szerokości. W Polsce raczej nie dorośnie do takich rozmiarów, ale mimo wszystko krzew będzie rosnąć dość szybko, nawet ponad 20 cm rocznie.

Jeżeli mróz uszkodzi liście powstrzymajmy się przed zbyt szybkim przycięciem krzewu. Wiosną oliwnik powinien wypuścić nowe gałązki i liście. Wtedy dopiero obcinamy przemarznięte części rośliny.

Krzew ten polecany jest do sadzenia głównie w tych miejscach kraju, gdzie zimy są łagodne. Na pewno poradzi sobie na Wybrzeżu czy na Ziemi Lubuskiej i w nizinnej części Dolnego Śląska. W mojej okolicy może mieć trudności z zimowaniem, ale jeśli tego sam nie sprawdzę to nie będę tego do końca pewien. Tym bardziej, że zarówno w moim ogrodzie jak i w całej zalesionej okolicy panuje specyficzny mikroklimat, który sprzyja wielu gatunkom i odmianom liściastych roślin zimozielonych. Również tym, których uprawa uważana jest w centrum kraju za niemożliwą.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o