U Bernarda – egzotycznie

W ostatni poniedziałek zwiedzałem ogrody Bernarda. Najbardziej urzekł mnie jego nowy ogród, w którym rośnie mnóstwo owoców. Jest tu prawdziwa winnica, rosną brzoskwinie, arbuzy i figi. Nie brak też innych owoców. Pisałem o nich TUTAJ Ale w nowym ogrodzie Bernarda jest część, która zupełnie nie przypomina innych, znanych nam ogrodów. To egzotyczny ogród przed domem. Rośnie tam wiele często nieznanych szerszej grupie ogrodników roślin. Ale są też wspaniałe cynie, które urzekły mnie swoimi kolorami. A tuż obok nich rozchodniki, równie piękne chociaż zupełnie inne niż cynie. Zapraszam na kolorowy i egzotyczny spacer po ogrodzie Bernarda.

Zaraz po wejściu do ogrodu wita nas kolorowy szpaler cynii i rozchodników. Rosną tu także dalie i powój. Wspaniałe kolory i kształty kwiatów cynii na pewno spodobają się każdemu miłośnikowi ogrodów. Kwiatom służy nasłonecznione przez praktycznie cały dzień miejsce.

Obok domu rosną ostrokrzew kolczasty i laurowiśnia wschodnia, przeniesione ze starego ogrodu.

Przy wejściu rośnie sośnica japońska. Słońce jest tu jedynie latem i tylko przed południem.

Zanim obejrzymy egzotyczną część ogrodu na chwilę przeniesiemy się do miejsca, w którym rosną głównie owoce. Ale nie tylko. Sadu strzeże ogromny i pięknie rozrośnięty świerk Conica. Rośnie tu także olbrzymia i mocno rozgałęziona laurowiśnia wschodnia Otto Luyken. W zacisznym zakątku leniwie rośnie ostrokrzew meserveae.

Po południowej stronie jednego z żywotników napotkałem dwa dosyć egzotyczne krzewy. Jeden to owocujący figowiec. Drugi będzie drzewem, to kuningamia chińska.

Wracamy do egzotycznego zakątka. Tu także rosną figowce. Owoce mają przepyszne. Próbowałem! Wiele z nich dopiero jest w fazie dojrzewania.

W narożniku tego zakątka rośnie bananowiec. Zaraz za nim widać kolekcję rzadko spotykanych w Polsce juk. To m.in. yucca Glauca oraz yucca  Gloriosa Variegata. Są tu również popularne juki karolińskie.

W centralnej części zakątka egzotycznego, ponad innymi roślinami króluje magnolia wielkokwiatowa. To już całkiem spora roślina, a jej tegoroczne przyrosty są imponujące. Szczerze muszę przyznać, że zazdroszczę Bernardowi (ale tak pozytywnie) zarówno juki Gloriosa Variegata czy kuningamii jak i magnolii.

A to już kolejny figowiec i hortensje, które świetnie sobie radzą w tym dość suchym i bardzo słonecznym miejscu.

Przy murze wyróżnia się niebieski eukaliptus. Bardzo jestem ciekaw jak tu będzie zimował.

Niedaleko eukaliptusa zauważyłem araukarię. Jeszcze jest malutka, ale na pewno to ciepłe, słoneczne i osłonięte miejsce będzie jej służyć.

Przy domu Bernard stworzył kolekcję doniczkowych roślin egzotycznych. Palmy: daktylowiec kanaryjski (phoenix canariensis) czy karłatka europejska (chamaerops humilis) oraz trachycarpus fortunei, kaktusy oraz agawa królowej Wiktorii stwarzają tu wrażenie jakbyśmy byli na południu Europy. A to przecież przedmieścia Warszawy, co prawda południowe, ale wciąż Warszawy, a nie Barcelony.

Koło domu, obok aukuby japońskiej rośnie mały krzew pittosporum. Z uwagi na nasz klimat jest on wkopany w doniczce do ziemi. Na zimę trzeba będzie go przenieść do jasnego i ocieplanego lecz chłodnego pomieszczenia. Podobną wędrówkę odbywają  fatsja japońska oraz kaktusy kwitnące latem na zewnątrz.

Warto wspomnieć, że egzotyczny zakątek położony jest w miejscu słonecznym, przy murze sąsiedniego budynku, który dodatkowo osłania zakątek od wiatrów i odbija ciepło. Ma to duży wpływ na kondycję roślin, które lubią silne nasłonecznienie i wysokie temperatury.

Ogród Bernarda robi wrażenie. Rosną tu zarówno warzywa i owoce, kwiaty, ale też różne egzotyczne perełki. Pasja Berbarda obejmuje całość tej roślinności. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy jaką wykonał Bernard od wiosny tego roku. Podziwiam zaparcie i ogrom zmian. A jeśli chcecie sprawdzić jak bardzo w tym sezonie urosły rośliny w nowym ogrodzie Bernarda zajrzyjcie TUTAJ do mojego posta z początku maja.

Już wkrótce odwiedzimy kolejne ogrody moich przyjaciół.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Ja jestem pod wrażeniem tego ogrodu i roślin tam rosnących.
Pozdrawiam:)