Sierpniowe porządki w oczku wodnym

Ostatnie dni, mimo upałów spędziłem głównie w ogrodzie. Krzątałem się, sprzątałem, robiłem zdjęcia. Wczoraj opowiedziałem Wam o porządkach ogrodowych, które robiłem w środę. Wspomniałem, że wśród nich znalazło się także sprzątanie oczka wodnego. Wydawałoby się, że latem w oczku nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Nic bardziej mylnego. Rośliny wodne się rozrastają, rosną glony, a do oczka wpadają liście z drzew. Oczko trzeba regularnie czyścić, a jego letnia pielęgnacja ma ogromne znaczenie dla utrzymania równowagi biologicznej. We środę niczym wodnik, wszedłem do oczka i po kolei, krok po kroku robiłem w nim porządki. Myślałem, że ryby będą przestraszone, a one i owszem, na chwilę schowały się na dnie, ale potem z ciekawością obserwowały co robię. 

Oczko przez dwa ostatnie miesiące strasznie zarosło. O ile rzęsę czy glony mogłem usuwać na co dzień z brzegu, to przycięcie pałki wodnej czy trzciny wymagało już wejścia do mojego “morza”. Podobnie z grzybieniem. On też rozrósł się jak szalony i wymagał pilnej interwencji.

Woda w oczku była wyjątkowo ciepła. W upale rzędu 34 stopni przyjemnie było się w niej zanurzyć. Wcale nie chciało mi się wychodzić z oczka. Tym bardziej, że ogród z tej perspektywy wygląda zupełnie inaczej.

Oczko odzyskało elegancki wygląd. Było już trochę dzikie, ze zbyt gęstą roślinnością. Teraz fragment lustra wody jest odsłonięty i ryby swobodnie mogą jeść to, czym wieczorami je częstuję. Dopuściłem też trochę wody. W jednym miejscu do oczka mają dostęp jeże, które wieczorami chętnie korzystają z wodopoju. Codziennie przychodzą tu też ptaki, które się kąpią w oczku. Z wody korzystają także wiewiórki i… mój kot. Nie wiem czemu tak jest, ale dla kota woda w oczku jest lepsza niż ta świeża, która zawsze jest w miseczkach w domu i w ogrodzie.

Oprócz przycięcia roślin wodnych i fizycznego usunięcia glonów, wyczyściłem też końcówkę fontanny. Dziurki w sitku wiecznie się zapychają.

Oczko wodne wymaga pielęgnacji i zadbania przez cały rok. Ważne jest to, aby w tak niewielkim akwenie utrzymywać równowagę biologiczną. To gwarancja zdrowia ryb i innych stworzeń żyjących w oczku. Nie zapomnijcie więc o letnich zabiegach pielęgnacyjnych w Waszych oczkach wodnych.

Wiele informacji o zakładaniu i pielęgnacji oczek wodnych znajdziecie na tej stronie internetowej w zakładce “Oczko Wodne”.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Teraz oczko wodne wygląda prześlicznie. Masz w nim sporo ryb.
Czy je odławiasz co jakiś czas?
Pozdrawiam:)