Mahonia Cabaret – inna niż wszystkie

Muszę się Wam szczerze przyznać, że dopadła mnie dziś pustka twórcza. Nie za bardzo wiedziałem co napisać, żeby Was nie zanudzić, albo, co gorsza nie zniechęcić do portalu i do Zimozielonego ogrodu. Chodziłem rano po ogrodzie i nagle… Eureka. Przecież zaczyna kwitnąć mahonia. Pewnie większość z Was popuka się teraz w czoło i pomyśli sobie, że coś mi się pomerdało, bo mahonie kwitną wiosną! Tak, racja. Mahonie kwitną wiosną, a niektóre nawet już pod koniec zimy jak chociażby mahonia media (pośrednia) Winter Sun. Ale… jest jedna, która kwitnie już od sierpnia. To mahonia nitens Cabaret, której szczęśliwym posiadaczem stałem się w zeszłym roku.

Ta nowa odmiana mahonii jest oczywiście zimozielona, a jej liście bardziej przypominają mahonię pośrednią (media) lub bealei niż znaną i popularną mahonię pospolitą (ostrolistną). Odmiana ta rośnie dość wolno i po ok. 10 latach osiąga 100 cm wysokości i 80 szerokości. Są to oczywiście wartości orientacyjne. Kwitnie od sierpnia do listopada. Kwiaty wyrastają w formie gron o długości ok. 15 cm. Początkowo żółte, po pełnym otwarciu kielichów stają się czerwone. To także nietypowy kolor dla mahonii. Ale ja bardzo lubię rzeczy nietypowe i sam chyba jestem trochę nietypowy. A mahonia Cabaret, tak jak w tytule wpisu, jest inna niż wszystkie.

Mimo tego, że mahonia ta jest w pełni mrozoodporna i zimotrwała, to w warunkach klimatycznych centralnej Polski lepiej sadzić ją w półcieniu, w miejscach zacisznych i osłoniętych od mroźnych i wysuszających wiatrów. Najlepiej, żeby mahonia ta nie była narażona na działanie styczniowego, lutowego czy marcowego słońca. A więc wybieramy jej takie miejsce gdzie latem jest i słońce i cień, a w chłodniejszym okresie roku tylko cień. Sadzimy ją w lekko kwaśnej, żyznej, próchniczej, wilgotnej lecz przepuszczalnej glebie. Uwaga! To krzew bardzo miododajny, przyciągający pszczoły i inne owady zapylające np. motyle.

I jak Wam się podoba ta odmiana? Na pewno, gdy w pełni rozkwitnie pokażę Wam jej zdjęcia.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Piękna, zdrowa roślina. Widać różnicę między nią a tą popularną. Ja ma te zwykłe mahonie ale też je lubię kiedy wiosną zakwitają a później gdy mają owoce, świetny pokarm dla ptaków.
Miłej niedzieli, Andrzejku.