Dereń – zimozielony dereń

W wielu moich ostatnich wpisach pojawia się zdjęcie południowej strony ogrodu. Co ciekawe, to najbardziej zacienione miejsce w Zimozielonym ogrodzie. Od lat rosną tu aukuby japońskie otoczone bukszpanami i bluszczem oraz funkie. W tym roku zakątek ten zmienił się nie do poznania. Pojawiło się tu sporo nowych roślin, to m.in. zimozielone paprocie, trochodendron araliowaty czy też dereń, który jest bohaterem dzisiejszego posta. Podobnie jak na mapie świata, w moim ogrodzie sąsiadami Chinki są Japończycy czyli aukuba oraz kamelia, o której troszkę więcej napiszę już wkrótce.

Wiele osób fascynuje się kulturą i historią Chin. Dawne Cesarstwo to obecnie Republika Ludowa. Ale wciąż jest celem wielu wycieczek, które prowadzą nas nowym Jedwabnym Szlakiem. W moim ogrodzie zamieszkała Cesarzowa Chińska. To zimozielony lub półzimozielony dereń Empress of China. To również mój kolejny eksperyment ogrodniczy.

Pochodzi oczywiście z Chin. Różne źródła podają, że może on, a w zasadzie ona rosnąć w strefach klimatycznych USDA od 6 do 9. Czyli teoretycznie powinien przetrwać nasze zimy. Pamiętajmy jednak, że oprócz temperatur na mrozoodporność roślin ma wpływ wiele innych czynników, takich jak wilgotność podłoża i powietrza, ilość światła dziennego, długość dnia, wiatr czy rodzaj podłoża.

W swoich naturalnych warunkach ten zimozielony dereń dorasta nawet do ponad 5 metrów wysokości. W klimacie strefy 6 USDA wymaga jasnych, zacisznych miejsc osłoniętych od mroźnych i wysuszających wiatrów. Należy go sadzić w wilgotnym lecz przepuszczalnym, lekko piaszczystym podłożu. Wg wielu źródeł rośnie dość szybko. Wiosną na krzewie pojawia się wiele kwiatów typowych z wyglądu dla innych dereni.

Jak Cesarzowa poradzi sobie w moim ogrodzie? Czy wytrzyma dość ekstremalne temperatury panujące zarówno latem jak i zimą w mojej okolicy? Czas pokaże, a ja na pewno podzielę się z Wami moimi doświadczeniami w jego uprawie.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Znowu mam spore zaległości w czytaniu Twoich postów. Cesarzowa Chińska to bardzo piękny dereń.
Andrzejku, oglądam Twoje rośliny i zauważyłam, że sporo urosły w ciągu roku.
Serdecznie pozdrawiam:)