Kolejne nowe rośliny w ogrodzie

Dziś będzie króciutko. Ostatnio miałem dużo pracy. W domu zrobiłem kolejne słoiki z ogórkami kiszonymi. Tym razem do standardowego zestawu: ogórki, chrzan, czosnek, kwiat kopru, solanka, dodałem kminek i kmin rzymski oraz po kawałku pikantnej papryki. W ubiegłym roku zrobiłem na próbę kilka słoików z takimi dodatkami i ogórki wyszły przepyszne. W ogrodzie koszenie trawnika, porządki, przycinanie. Wczoraj firma miała odebrać worki z odpadami naturalnymi, więc starałem się jak najwięcej tych odpadów zebrać. Nie odebrała. Dodam, że odpady zielone, takie jak skoszona trawa, chwasty czy obierki lub ogryzki trafiają u mnie na kompostownik. Do tego wszystkiego doszła walka z ćmą bukszpanową. A dziś wyjazd po kolejne krzewy do ogrodu. Dzieje się!

Ale w sumie nie o tym miałem pisać. Dziś pokażę Wam kilka nowych roślin, które pojawiły się w ogrodzie. Część z nich rośnie tu już jakiś czas, ale jakoś do tej pory nie było okazji żeby je przedstawić. Część zaś posadziłem parę dni temu. Wszystkie rosną w nowo powstającym zakątku, gdzie będą iglaki i byliny. Na pewno dosadzę tu jeszcze żurawki i hosty oraz płożące iglaki. Może pojawią się jakieś bambusy?

Miejsce to jeszcze dwa lata temu było zacienione. Słońce zasłaniał ogromny klon, który rósł w trójkącie bezpieczeństwa na rogu mich ulic. Gmina klon wycięła bo, po pierwsze stwarzał realne zagrożenie (pochylał się wyraźnie nad skrzyżowanie, a po drugie jego korona wrastała w przewody sieci energetycznej i telefonicznej. Teraz to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w ogrodzie, szczególnie w godzinach przedpołudniowych. Iglakom będzie tu dobrze!

W nowym zakątku już w połowie kwietnia posadziłem cedr libański Blue Fountain oraz szydlicę japońską Cristata i niewielki jałowiec, który niestety podczas czerwcowej fali ekstremalnych upałów nie wytrzymał palącego słońca i usechł. Pod koniec maja do kolekcji dołączył cedr himalajski Karl Fuchs. A kilka dni temu uzupełniłem ją o trzy zimozielone trawy. To dwie turzyce Variegata oraz jedna turzyca Bicolor Fountain. Posadziłem także jałowiec płożący Golden Carpet.

CEDR LIBAŃSKI BLUE FOUNTAIN
CEDR LIBAŃSKI BLUE FOUNTAIN
CEDR LIBAŃSKI BLUE FOUNTAIN
SZYDLICA JAPOŃSKA CRISTATA
SZYDLICA JAPOŃSKA CRISTATA
CEDR HIMALAJSKI KARL FUCHS
CEDR HIMALAJSKI KARL FUCHS
JAŁOWIEC PŁOŻĄCY GOLDEN CARPET
TURZYCA BICOLOR FOUNTAIN
TURZYCA VARIEGATA

Jak już wspomniałem jesienią przełożę obrzeże z kostki granitowej i zakątek stanie się integralną częścią kolekcji drzew, krzewów,  pnączy i bylin rosnących w północnej części ogrodu. Pojawi się w tym miejscu kora sosnowa. Dosadzę także kolejne nowe rośliny.

Serdecznie zapraszam do codziennych odwiedzin portalu.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
2 Autorzy komentarzy
Andrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Oj, zaszalałeś ale rośliny kupiłeś bardzo piękne.
Pozdrawiam:)