Ćma bukszpanowa w Zimozielonym ogrodzie

No i stało się! W moim ogrodzie pojawiła się ćma bukszpanowa. Do tej pory nie miałem z nią problemów, chociaż w okolicy narobiła już sporo szkód. U mnie jej na szczęście nie było. Niestety, w niedzielny wieczór zauważyłem poobgryzane gałązki bukszpanów. Gdy wczoraj przejrzałem dokładnie krzewy, zauważyłem pajęczynki, kokony, odchody i wstrętne zielone gąsienice. Wczoraj ręcznie wybrałem ponad 100 gąsienic, dziś prawie 20. Dziś też poszła w ruch chemia. Ale o tym napiszę dalej.

Dziś przypomnę Wam post, w którym wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin (PSOR) będziemy Was przestrzegać przed pewnym wstrętnym robakiem. Kilka lat temu (2012) w Polsce zaobserwowano szkodnika żerującego na różnych odmianach bukszpanu. To tzw. ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Szkodnika tego po raz pierwszy w Europie napotkano w Niemczech w 2006 roku. Potem robak zaczął rozprzestrzeniać się po innych rejonach Europy. W 2007 roku trafił do Szwajcarii i Holandii, rok później do Wielkiej Brytanii, a w kolejnym roku do Francji. Potem larwy zaobserwowano także w Europie Środkowej, w tym w Polsce.

Robak pochodzi z południowo-zachodniej Azji. W Polsce wyrządził już wiele szkód na południu kraju (m.in. Kraków i Wrocław) oraz w Warszawie  i okolicach.

Jak podaje informacja prasowa opracowana przez PSOR ćma bukszpanowa jest inwazyjnym gatunkiem motyla i osiąga do 4 cm rozpiętości skrzydeł, co czyni gatunek największym wśród europejskich przedstawicieli wachlarzykowatych (Crambidae). Dzięki bardzo charakterystycznemu ubarwieniu skrzydeł ćmy bukszpanowe są łatwe do rozpoznania. Częściej spotykana forma biała posiada opalizujące skrzydła z szeroką, brązową smugę biegnącą wzdłuż przedniego brzegu przedniego skrzydła i jeszcze szerszymi obwiedzeniami tej samej barwy biegnącymi wzdłuż brzegów zewnętrznych obu par skrzydeł. Znaczny odsetek populacji stanowią osobniki z brązowym tłem skrzydeł, wyraźnym fioletowym połyskiem i kontrastująco białą, półksiężycowatą  plamą. Co istotne bukszpany są jedynymi roślinami żywicielskimi larw tego motyla, także miejscem składania jaj i schadzek obu płci. W Europie Środkowej gatunek wydaje dwa lub trzy pokolenia w ciągu roku, w zależności od warunków pogodowych i klimatycznych. Larwy rozwijają się na liściach i pędach rośliny żywicielskiej intensywnie przędąc jedwabne nici. Młodsze ogryzają brzegi liści, starsze zjadają niemal całe liście. Przy intensywnym żerowaniu często dochodzi do defoliacji pędów, a nawet całkowitego usychania roślin. 

UWAGA! Ćma bukszpanowa nie ma w Europie naturalnych wrogów. Dla ptaków jest niestety trująca!

Tak wygląda dorosły osobnik tej paskudy. Zdjęcie pochodzi z serwisu Wikipedia. Pozostałe zdjęcia są mojego autorstwa.

 

Dr Joanna Gałązka, ekspertka PSOR podaje kilka sposobów Jak mówi, najważniejsza jest jednak częsta obserwacja roślin abyśmy mogli w porę zareagować. Co kilka dni trzeba przyjrzeć się dokładnie krzewom i sprawdzić czy nie występują na nich liście z nadgryzieniami i przędzą. Trzeba uważnie oglądać krzewy ponieważ młode gąsienice rozpoczynają żer często w wewnętrznych przestrzeniach korony. Gąsienice, możliwie w jak najwcześniejszym stadium rozwoju,  należy wyłapywać i niszczyć. Możemy je zbierać ręcznie, otrząsać je z krzewu lub zmywać wodą pod wysokim ciśnieniem – radzi ekspertka PSOR, dr Joanna Gałązka. Wyłapywanie gąsienic często jest wystarczającą metodą ochrony, szczególnie w ogrodach przydomowych w których rośnie jedynie kilka krzewów. Przy braku efektów można zastosować chemiczne środki na bazie acetamipridu, deltametryny i lambda-cyhalotryny  przeznaczone do ochrony roślin ozdobnych – dodaje dr Gałązka.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków ochrony roślin należy dokładnie przeczytać etykietę, na której znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące stosowania danego środka.

Obejrzyjcie dokładnie swoje bukszpany. I to nie tylko od zewnątrz. Zajrzyjcie do wnętrza krzewów, gdyż larwy często właśnie tam się kryją. Spójrzcie na spodnie strony listków. Jeśli znajdziecie tam pajęczynki, kokony lub malutkie jajka natychmiast interweniujcie. Za jakiś czas może być za późno!

Serdecznie zaprasza mdo codziennych odwiedzin portalu.

15
Dodaj komentarz

avatar
5 Wątki komentarzy
10 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najciekawszy wątek komentarzy
6 Autorzy komentarzy
GrzegorzerwinEwaAndrzej ZawadzkiŁucja-Maria Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
Powiadom o
Aldona
Gość
Aldona

Wrrr… Mam nadzieję, że do mnie nie dotrze 🙁

Łucja-Maria
Gość
Łucja-Maria

Mam nadzieję, że wytępisz tego wstrętnego szkodnika. Jak pewnie wiesz byliśmy zmuszeni wykopać wszystkie bukszpany. Zostały spalone. W zakątku ogrodu w ubiegłym roku zostały jakby zapomniane dwa krzewy (90 cm). Tam nie dotarła ćma bukszpanowa. Bardzo mnie to ucieszyło ponieważ na Wielkanoc mogłam wykorzystać do licznych dekoracji bukszpanowe gałązki. Kilka dni temu okazało się, że i tam dotarła ćma. Codziennie przez kilka dni lałam je chemią, oczywiście wcześniej wyzbierałam wszystkie gąsienice. I wyobraź sobie, że gąsienice wczoraj znowu się pojawiły.
Serdecznie Cię pozdrawiam:)

Ewa
Gość
Ewa

Dziś znalazłam ćme bukszpanową na swoich krzaczkach. Raszyn Koło Warszawy. 😕

erwin
Gość
erwin

katowice – wszystko zeżarły

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Nie wiem czy ta chemia coś pomoże. Na moje oko to lepiej zadziała indoxacarb w wersji wg.